Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Świat potrzebuje miłosierdzia

Treść

1-5 października 2011 r. sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach, miejsce, gdzie św. Siostra Faustyna Kowalska spędziła ostatnie lata swojego życia i gdzie dziś istnieje światowe centrum kultu Bożego Miłosierdzia, gościć będzie czcicieli Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów. Patronat medialny nad II Światowym Apostolskim Kongresem Bożego Miłosierdzia sprawuje "Nasz Dziennik".
Hasłem II Światowego Apostolskiego Kongresu Miłosierdzia (WACOM - World Apostolic Congress On Mercy) są słowa: "Miłosierdzie źródłem nadziei". W zamyśle organizatorów ma on zgromadzić czcicieli Bożego Miłosierdzia z całego świata i dać możliwość podzielenia się doświadczeniami przeżywania miłosierdzia w życiu i głoszenia go innym. "Będzie to również czas odczytywania orędzia miłosierdzia w kontekście "nowej ewangelizacji" i szukania nowych metod dawania świadectwa o Bogu miłosierdzia przed światem" - zapowiada w specjalnym liście ks. kard. Stanisław Dziwisz.
- Kongres wpisuje się w nasz współczesny świat, który jest pod wieloma aspektami "światem bez miłosierdzia". Człowiek, wybierając życie bez Boga, naraża się na duchowe zagubienie, a fałszywie rozumiana wolność staje się dla niego "niemiłosierną" i przygniatającą siłą - mówi siostra Salwatricze Musiał ZMBM. W takiej rzeczywistości kongres pragnie mówić o nadziei, która zawsze wypływa ze spotkania człowieka z miłosiernym Bogiem. - Będzie to nie tylko czas pogłębienia duchowej formacji dla czcicieli Miłosierdzia Bożego, radosne święto i spotkanie dla zgromadzenia i uczestników kongresu, ale również okazja, abyśmy za przykładem św. Siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II znaleźli w sobie większą odwagę, by zbliżyć się do tajemnicy Miłosierdzia Bożego, większą motywację do czynienia miłosierdzia w codzienności; może stać się inspiracją w programach duszpasterskich parafii i diecezji - dodaje s. Musiał.
Jak poinformował nas Przemysław Bednarz, sekretarz kongresu, spotkanie rozpocznie się w sobotę, 1 października. Kwadrans przed godz. 15.00 słowa powitania do uczestników skieruje metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz. W programie znalazły się wspólne modlitwy, konferencje oraz koncerty. - W czasie trwania kongresu w parafiach Krakowa odbywać się będą spotkania, podczas których będzie dzielenie się doświadczeniami Bożego Miłosierdzia z mieszkańcami Krakowa. Uczestnicy kongresu z sanktuarium w Łagiewnikach udadzą się także przed bazylikę Mariacką, gdzie będzie miała miejsce ewangelizacja uliczna. 3 października wyjadą do Muzeum KL Auschwitz-Birkenau. Tam modlić się będą o pokój i miłosierdzie dla świata. Kongres zakończy się w środę, 5 października, uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem ks. kard. Christopha Schönborna. Po Eucharystii będzie miał miejsce akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu - mówi Przemysław Bednarz.
I Światowy Kongres Miłosierdzia odbył się w dniach 2-6 kwietnia 2008 roku w Rzymie z inicjatywy ks. kard. Christopha Schönborna i ks. kard. Stanisława Dziwisza. Na zakończenie tamtego spotkania metropolita krakowski zaprosił wszystkich do wzięcia udziału w następnym kongresie Bożego Miłosierdzia w Krakowie w 2011 roku.
Rejestracja uczestników kongresu prowadzona jest za pośrednictwem strony internetowej www.wacom2011.pl. Osoby indywidualne dokonują zgłoszeń samodzielnie, grupy zorganizowane - przez swoich opiekunów.
Małgorzata Pabis
Nasz Dziennik 2011-08-05

Autor: jc