Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Świadek miłości Boga

Treść

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Kazimierza Aleksandra Hamerszmita, więźnia obozów w Dachau i Sachsenhausen oraz wielkiego orędownika osób chorych i ubogich na Suwalszczyźnie. Ordynariusz ełcki ks. bp Jerzy Mazur wystosował do wiernych diecezji specjalny edykt w sprawie rozpoczęcia etapu diecezjalnego. Przypomniał w nim pełen poświęcenia życiorys ks. Hamerszmita, wieloletniego proboszcza parafii św. Aleksandra w Suwałkach.
- W niedzielę, w 14. rocznicę śmierci ks. Kazimierza Aleksandra Hamerszmita, w konkatedrze w Suwałkach rozpoczęliśmy proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny tego świątobliwego kapłana. Uroczyście odczytaliśmy tam - w miejscu, gdzie żył i pracował - edykt w sprawie beatyfikacji i kanonizacji Sługi Bożego ks. Kazimierza Aleksandra Hamerszmita - podkreśla w rozmowie z nami ks. bp Jerzy Mazur. Kandydat na ołtarze jako neoprezbiter został pojmany przez hitlerowców, osadzony w obozie koncentracyjnym w Działdowie, a następnie w Sachsenchausen i Dachau. "Okazał się tam odważnym świadkiem Chrystusowej Ewangelii. Po uwolnieniu, przez prawie 57 lat życia w kapłaństwie zasłynął niezwykłą wiernością powołaniu i wielką gorliwością apostolską. Całym swoim życiem świadczył o Chrystusowej Ewangelii, zdając się całkowicie na wolę Boga oraz Maryję Dziewicę", napisał w edykcie ordynariusz ełcki. Ksiądz biskup przypomina, że ks. Hamerszmit z gorliwością i prostotą głosił Słowo Boże i niezmordowanie służył sakramentem pokuty i pojednania wszystkim wiernym. "Kapłan swoim życiem ukazał, że pierwszym zadaniem każdego ochrzczonego jest dążenie do świętości. Miłość Boga i bliźniego realizował poprzez troskę o biednych, chorych i ludzi w podeszłym wieku oraz wspieranie wielu dzieł Kościoła. Już za życia cieszył się ogromnym szacunkiem wśród mieszkańców Suwałk i okolicy", przypomniał ksiądz biskup. Podkreślił również, że opinia świętości, którą ks. Hamerszmit cieszył się już za życia, ujawniła się w niezwykły sposób także po jego śmierci. Z tego powodu rozpoczęto proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Sługi Bożego.
Ordynariusz ełcki zwrócił się też do wiernych z prośbą o informacje dotyczące wszelkich faktów, z których można by w jakikolwiek sposób wnioskować i przeprowadzać dowody świadczące o sławie świętości kandydata na ołtarze bądź przeciwko niej. Można je przesyłać na adres Trybunału Diecezji Ełckiej, ul. 3 Maja 10, 19-300 Ełk.
Małgorzata Pabis
Nasz Dziennik 2010-02-09

Autor: jc