Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Świadectwo wiary

Treść

"Dlaczego wierzę" - to zapis długiej rozmowy, którą z Vittorio Messorim przeprowadził Andrea Tornielli. Wczoraj publicysta włoskiej gazety "Il Giornale" jej książkowe wydanie zaprezentował podczas specjalnej konferencji w Warszawie.

Urodzony w 1941 roku Vittorio Messori to włoski dziennikarz i jeden z najpopularniejszych pisarzy katolickich o międzynarodowej sławie. Jest autorem m.in. obszernych wywiadów: z Janem Pawłem II, opublikowanego w 1994 roku w książce pt. "Przekroczyć próg nadziei", oraz z ks. kard. Josephem Ratzingerem, który dziesięć lat wcześniej ujrzał światło dzienne w publikacji pt. "Raport o stanie wiary".
Choć Vittorio Messori przyjął chrzest, pod wpływem rodziny i szkoły stał się człowiekiem religijnie obojętnym. - Nie był wrogiem Kościoła czy wiary. Ale go to po prostu nie interesowało - stwierdził podczas wczorajszej konferencji Andrea Tornielli. Gdy latem 1964 roku przypadkiem zajrzał w karty Ewangelii - stało się coś niezwykłego. Wkrótce z antyklerykała stał się człowiekiem głębokiej wiary, uchodzącym dziś za jednego z największych obrońców Kościoła katolickiego i jego nauczania, a zarazem gorliwego krzewiciela pobożności maryjnej.
Wydana przez Wydawnictwo św. Stanisława książka pt. "Dlaczego wierzę. Życie jako dowód wiary", która w pewnym sensie jest historią życia Vittorio Messoriego, jawi się również jako świadectwo wiary i autentycznego poszukiwania prawdy. Obok ogromnej wartości kulturowej niewątpliwym walorem publikacji jest fakt, że jeśli chodzi o sprawy wiary i Kościoła, rozmówca Tornelliego w sposób bardzo jasny mówi o rzeczach trudnych, a zarazem rzeczy najprostsze potrafi przekazać w formie, która jest w stanie wzbudzić zainteresowanie nawet wśród tych, którym na ogół wydaje się, iż "ich to nie interesuje".
Mówiąc o genezie powstania książki, Andrea Tornielli przyznał, iż nie była to sprawa łatwa, gdyż jego rozmówca nigdy wcześniej w ten sposób nie wypowiadał się publicznie na temat konkretnych epizodów swego życia, a zwłaszcza swego nawrócenia. Jest to więc świadectwo tym bardziej wartościowe, że oddane zostaje w ręce czytelników również jako coś w rodzaju duchowego, a zarazem intelektualnego testamentu jednego z wybitniejszych pisarzy i publicystów katolickich.
Sebastian Karczewski
"Nasz Dziennik" 2009-09-10

Autor: wa