Świadectwo wiary
Treść
Wielki Post jest okresem, który daje wspaniałą okazję do zastanowienia się nad problemem naszej więzi ze wspólnotą Kościoła, przypomniał w czasie Eucharystii celebrowanej w Środę Popielcową w drohiczyńskiej katedrze ks. bp Antoni Dydycz. W homilii nawiązał do tegorocznego przesłania wielkopostnego Ojca Świętego Benedykta XVI, w którym szczególnie akcentuje on potrzebę zrozumienia istoty postu.
Ksiądz biskup zwrócił uwagę na związaną z postem wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie tylko w dni postu ścisłego, ale również w piątki całego roku. Bardzo bolesne jest bowiem częste lekceważenie tego chrześcijańskiego obowiązku wśród katolików. Wynika to, konkludował, zarówno z egoizmu, jak też z powierzchownej więzi z Kościołem wielu jego członków. Ukazał także, iż zachowywanie postu i wstrzemięźliwości jest okazją do świadectwa naszej wiary. Przywołał tutaj przykłady zachowań wyznawców innych religii, którzy prosząc o koszerne lub sporządzane zgodnie z wymogami ich wiary potrawy w samolotach, restauracjach i podczas przyjęć, są wyrzutem sumienia dla katolików, którzy nie potrafią w piątki - dni przypominające ofiarę Chrystusa - w podobnych sytuacjach dać świadectwa swej wiary.
Ksiądz biskup ukazał również wielką potrzebę zrozumienia wartości rezygnacji i wyrzeczeń w życiu człowieka, która jest fundamentem sprawiedliwości. - Jeżeli mówimy o różnych nadużyciach i o tym, że ludzie, chcąc bogacić się za wszelką cenę, nie patrzą na pracowników i ich bezpieczeństwo, a dziesiątki osób może nawet tracić życie i zdrowie na skutek zaniedbań, więc możemy powiedzieć, że to wszystko u podstaw ma jakąś formę egoizmu i nieumiejętność współczesnego człowieka do rezygnacji z czegoś - mówił ksiądz biskup. - Brakuje tutaj wyraźnie prawdziwego, chrześcijańskiego ducha postu - podkreślił. Ksiądz biskup podkreślił, że okres Wielkiego Postu powinien przygotowywać nas do przyjęcia najwartościowszych treści płynących ze Zmartwychwstania, którymi są ofiara Jezusa Chrystusa i zrozumienie Jego całkowitego oddania się z miłości. Przypomniał również, że każdy powrót do Boga, mogący dokonać się przez wielkopostne wyrzeczenia, jest powrotem do samego siebie i piękna, które jest w każdym człowieku stworzonym właśnie na obraz Boga.
ks. Artur Płachno, Drohiczyn
"Nasz Dziennik" 2009-02-26
Autor: wa