Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Świadectwo trzeźwości

Treść

Spotkanie zwieńczyła zabawa weselna do późnych godzin nocnych (FOT. W. WYZIŃSKI)

Moc modlitwy, poczucie jedności i radość z przebywania ze sobą – wszystko to było widoczne podczas Podkarpackiego Wesela bez Toastu, które już po raz piąty odbyło się w Miejscu Piastowym.

Blisko pół tysiąca osób przybyło w sobotę do sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza. Razem stworzyły niepowtarzalną wspólnotę, która dała piękne świadectwo życia w trzeźwości. – Dostrzegam ogromną potrzebę organizowania podobnych wydarzeń w całej Polsce. One nie tylko jednoczą różnych ludzi, ale także pomagają w trwaniu w trzeźwości czy w zdecydowaniu się na wesele bez alkoholu. Dlatego cieszy mnie, że są wśród nas narzeczeni, małżonkowie z różnym stażem, a także osoby, które chcą żyć w trzeźwości i uczą się tego – podkreślił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. Jan Seremak, duszpasterz trzeźwości ze Zgromadzenia Księży Michalitów i członek Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski.

Kapłan zaznaczył, że bardzo pomocne jest zaangażowanie we wspólnoty promujące trzeźwość. W walce o trzeźwy Naród wszyscy powinni być solidarni. Tymczasem jest odwrotnie. – Widzimy, że problem alkoholowy jest powszechny i dotyka różne osoby w naszym społeczeństwie. Przykre jest to, że są pewne środowiska, które sprzeciwiają się promocji życia w abstynencji, a w zamian proponują nieograniczone spożywanie alkoholu jako jedyny sposób na idealną zabawę. Takie osoby zapraszam tutaj, aby zobaczyły, że życie bez alkoholu może być pełne radości i miłości –dodaje kapłan.

Uczestnicy Podkarpackiego Wesela bez Toastu otrzymali specjalny list ze Stolicy Apostolskiej, w którym w imieniu Ojca Świętego wyrażono wdzięczność „za świadectwo wiary, za krzewienie idei wesel bezalkoholowych i za szerzenie kultury trzeźwości” oraz przekazano papieskie błogosławieństwo.

Centralnym punktem sobotniego spotkania była uroczysta Mszaśw., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Eucharystię uświetnił śpiew zespołu Gloria. W trakcie Mszy św. obecni na niej małżonkowie odnowili przysięgę małżeńską. W homilii ksiądz biskup podkreślił, że małżonkowie powinni pamiętać, że ta druga osoba została im ofiarowana przez samego Pana Boga. – Kiedy małżonkowie będą o tym pamiętać, to na pewno później sami będą stawać się darem dla tej ukochanej osoby – zaznaczył hierarcha. W dalszej części homilii ks. bp Jamrozek mówił, że w małżeństwie musi być otwartość na siebie i wzajemna służba wynikająca z miłości. Na zakończenie ksiądz biskup dziękował obecnym za świadectwo życia także w trzeźwości. – Życzę wam, kochani, byście byli blisko Jezusa, zapraszali Go razem z Maryją. I żebyście przez swoje życie pokazywali, że bardzo kochacie samego siebie – powiedział przemyski biskup pomocniczy.

Po Eucharystii wraz z orkiestrą wszyscy uczestnicy tego wyjątkowego spotkania przeszli na salę balową, gdzie do późnych godzin nocnych pod czujnym okiem wodzirejów Grażyny Tereszkiewicz i Wojciecha Szczura trwała zabawa weselna.

Podkarpackiemu Weselu bez Toastu towarzyszyły konferencje i warsztaty dla małżonków, w których dzielili się oni doświadczeniem i świadectwem wiary oraz życia w małżeństwie i trzeźwości. Organizatorzy zadbali również o najmłodszych. Młodzież uczestniczyła w warsztatach dobrej zabawy, zaś dzieci bawiły się w Krainie Świętego Michała Archanioła i wzięły udział w konkursie plastycznym.

Izabela Kozłowska, Miejsce Piastowe
Nasz Dziennik, 25 sierpnia 2014

Autor: mj