Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Świadectwo Pomnika Życia

Treść

Idea powstania Pomnika Życia w Luboniu zrodziła się pod wpływem niepokojących informacji płynących z Holandii dotyczących liczby wykonywanych eutanazji. Chodziło o to, aby utworzyć coś, co także następnym pokoleniom będzie przypominać o wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Pomimo wielu przeszkód monument nazwany "Świadectwo miłości" stanął i już dziś uroczyście zostanie poświęcony.


W otwartej dłoni śpi spokojnie dziecko, w tle widać Tablice z Dekalogiem - pięciometrowy pomnik z granitu jest niezwykle wymowny w swojej treści. Umieszczono go na Wzgórzu Papieskim nazwanym tak dlatego, że po śmierci bł. Jana Pawła II w miejscu tym zgromadzili się mieszkańcy miasta, którzy uczestniczyli we Mszy św. dziękczynnej za dar pontyfikatu Papieża Polaka. To teren nowo powstałego parku, położony u zbiegu głównych ulic. Mieszkańcy Lubonia od momentu realizacji idei byli na bieżąco informowani o przebiegu inwestycji, jednak dopiero w okresie przedwyborczym taka lokalizacja rzeźby zaczęła niektórych "razić". Zasugerowano, że rzeźba będzie przeszkadzała wypoczywającym tam ludziom.
- Początkowo przedłożony przez nas projekt pomnika określono mianem antyaborcyjnego, jednak głównym zamysłem było poszanowanie całego życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci - wyjaśnia w rozmowie z nami dr Roman Klimas, kardiolog, pomysłodawca przedsięwzięcia. Wyznaje, że sama idea zrodziła się podczas spotkania z koleżanką pracującą w klinice anestezjologii w Amsterdamie. Opowiadała ona o zabiegach eutanazji, które w świetle prawa są tam często wykonywane. Jak zaznacza Klimas, szczegóły były przerażające. To właśnie w wyniku tej rozmowy zrodziła się idea utworzenia w Luboniu czegoś, co także następnym pokoleniom będzie przypominać o wartości życia ludzkiego. Podjęto więc inicjatywę Pomnika Życia. Zawiązał się komitet jego budowy. Zaczęła się swoistego rodzaju mobilizacja, aby pomysł ten mógł być zrealizowany. Po ok. 1,5 roku przeróżnych działań dzieło zostało dokończone i stało się trwałym elementem przestrzeni miejskiej. - Gdy przeminiemy, niech chociaż kamienie po nas mówią, wskazując na uniwersalne wartości, które bezsprzecznie należy szanować dla dobra wszystkich ludzi i społeczności. Może to brzmi bardzo górnolotnie, ale właśnie taka idea nam przyświecała - wyjaśnia dr Klimas.
Jak podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" dr Edyta Kowalczyk, psycholog społeczny z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, celem wielu obecnie powstających monumentów jest wskazanie na nieprzemijające i uniwersalne wartości. Mają nas one pobudzać do działania. - W dzisiejszych czasach, kiedy człowiek gubi się w chaosie informacji i modnych idei, takie pomniki mogą pełnić dodatkową rolę, stając się drogowskazem - mówi dr Kowalczyk. - Pomniki życia, w tym pomniki dzieci nienarodzonych, to zwrócenie uwagi na to, że życie jest wartością najwyższą i trzeba je chronić - dodaje.
Pomnik w Luboniu zostanie poświęcony dzisiaj o godz. 13.30 przez ks. bp. Marka Jędraszewskiego z Poznania. Wcześniej, o godz. 12.00, w kościele parafialnym pw. św. Barbary zostanie odprawiona Msza Święta.

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik 2011-09-07

Autor: au