Świadectwo nadziei w duchowieństwie
Treść
O ślubie ubóstwa i czystości osób duchownych przypomniał Benedykt XVI podczas Nieszporów maryjnych w bazylice przed cudowną figurą Matki Bożej w Mariazell. W obecności księży, zakonników i sióstr zakonnych Ojciec Święty modlił się do Maryi z prośbą o odnowienie naszej wiary.
W obecności 50 biskupów, 900 księży, zakonników i sióstr zakonnych ze wszystkich austriackich diecezji, a także gościa specjalnego - brata Ojca Świętego ks. Georga Ratzingera, Papież odprawił Nieszpory maryjne. W bazylice w Mariazell powiedział między innymi, że tak jak dwa tysiące lat temu Jezus Chrystus powoływał swoich następców, tak samo dzisiaj młodzi chłopcy i dziewczęta reagują na Jego wołanie i zafascynowani Jezusem, poruszeni Jego miłością, oddają się służbie Kościołowi i są gotowi pomagać ludziom. - Oni próbują być następcami Jezusa Chrystusa i pragną zostać Jego świadkami. Życie jako świadek Chrystusa jest prawdziwą ciężką próbą, ponieważ stale jest narażone na pokusy grzechu ze strony fałszu i brudu. Dlatego potrzebujemy wszelkich łask Jezusa, tak jak Maryja ich w pełni dostępowała. Uczmy się od Maryi tego, jak zawsze spoglądała w kierunku Jezusa Chrystusa - podkreślił Ojciec Święty i dodał, że duchowni mają stać zawsze po stronie tych, którzy poszukują sensu życia, i są orędownikami tych, którzy szukają Boga.
- Powinniście stać po stronie tych, którzy nigdy nie zaznali miłości, którzy nie potrafią już wierzyć w życie. Przeciwstawicie się w ten sposób rozlicznym przejawom niesprawiedliwości, jawnej bądź ukrytej, jak i szerzącej się ludzkiej pogardzie - powiedział Benedykt XVI i przypomniał o ślubie ubóstwa i czystości. Zwrócił uwagę, że czystość nie musi oznaczać ani indywidualizmu, ani odizolowania. - Pośród całej żądzy, całego egoizmu nieumiejętności czekania, pragnienia konsumpcji, pośród indywidualizmu my staramy się żyć bezinteresowną miłością do ludzi - zaznaczył Ojciec Święty.
Podczas wykonywania pieśni "Hymn światła" Benedykt XVI zapalił świecę, co miało symbolizować duchową łączność z uczestnikami III Europejskiego Zgromadzenia Ekumenicznego, które obraduje w rumuńskiej miejscowości Sabinie. Podczas Nieszporów Papież wraz z duchownymi wznosili modlitwy do Matki Bożej o łaskę i opiekę nad Kościołem, szczególnie austriackim.
Według danych statystycznych, w Austrii jest niewiele ponad 2,5 tys. księży diecezjalnych, około 1,5 tys. zakonnych, 530 stałych diakonów, 425 braci zakonnych i 5 tys. sióstr zakonnych. Do Kościoła katolickiego przyznaje się 74 proc. mieszkańców Austrii z ponad 8 milionów mieszkańców skupionych w ośmiu diecezjach (5 proc. należy do Kościoła ewangelickiego, 3 proc. do prawosławnego, a 2 proc. przyznaje się do islamu; pozostali deklarują się jako ateiści lub przynależą do rozmaitych sekt). W stolicy (Wiedniu) liczba zadeklarowanych katolików jest z roku na rok mniejsza. W całej Austrii w ciągu ostatniego dziesięciolecia zmniejszyła się o ponad 10 proc., a w samym Wiedniu aż o 15 procent. Jeszcze w 1975 roku 30 proc. tutejszych katolików przyznawało się do regularnego odwiedzania kościoła, obecnie jest to jedynie 15 procent.
Waldemar Maszewski, Mariazell
"Nasz Dziennik" 2007-09-10
Autor: wa