Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Świadectwa o księdzu Jerzym

Treść

Dwie wystawy fotografii poświęcone bł. ks. Jerzemu Popiełuszce można obejrzeć w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25). Przygotowane zostały przez Okręgowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku.
Ekspozycja "Nasz duszpasterz i my. Ks. Jerzy Popiełuszko w fotografii Jerzego Szóstki" to kolekcja zdjęć z lat 1980- -1988, przedstawia zarówno pracę duszpasterską ks. Jerzego, jak i środowisko, w którym kapłan przebywał. Autor wykonał fotografie, kiedy posługiwał w służbie porządkowej w czasie Mszy św. za Ojczyznę odprawianych przez ks. Jerzego.
Druga wystawa, zatytułowana "Ostatnia droga ks. Jerzego Popiełuszki w fotografii Artura Radeckiego", prezentuje ponad 20 fotogramów. Zdjęcia dokumentują moment wyprowadzenia ciała ks. Jerzego z białostockiego Zakładu Medycyny Sądowej (2 listopada 1984 r.), w obecności tysięcy białostoczan i osób z całej Polski. Artur Radecki, autor fotografii, miał w tym czasie 21 lat i był studentem Politechniki Białostockiej. Zdjęcia rzeszy ludzi żegnających ks. Popiełuszkę robił z okna pobliskiego wieżowca i z ulicy. - Ostatnie zdjęcie wykonałem, gdy kondukt pożegnalny wyłaniał się z mgły. Kątem oka zobaczyłem, że pojawia mi się coś w kadrze. Okazało się, że to ręka mojej mamy wyciągnięta w kształcie litery V - opowiadał Radecki o okolicznościach powstania słynnego zdjęcia, które nabrało później rangi symbolu i obiegło cały świat.
Adam Białous
Nasz Dziennik 2011-04-20

Autor: jc