Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Świadczcie o Chrystusie

Treść

Na dwudniowej pielgrzymce ukazującej piękno i głęboki sens powołania, ale także różnorodność charyzmatów zgromadzili się w sanktuarium jasnogórskim bracia z polskich zgromadzeń i zakonów. Do tronu Królowej Polski przybyli już po raz 29., by za przyczyną Matki Bożej prosić o wzrost duchowy i potrzebne siły w codziennym świadczeniu o Chrystusie. Tegorocznemu skupieniu towarzyszyło hasło: "Aby wszyscy Bracia stanowili jedno w Chrystusie".
- Nie bójcie się pokazywać, mówi Ojciec Święty, tak by było to widoczne także na zewnątrz, że jesteście osobami konsekrowanymi, i starajcie się na wszelkie sposoby ukazywać ludziom waszą przynależność do Chrystusa, owego ukrytego skarbu, dla którego zostawiliście wszystko - podkreślał o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów, który przewodniczył wczoraj Mszy św. wieńczącej pielgrzymkę. Wskazał, że pierwszą i najważniejszą tęsknotą braci zakonnych winno być pragnienie dawania świadectwa o tym, iż Boga trzeba słuchać i kochać z całego serca, z całej duszy, ze wszystkich sił.
Z kolei w pierwszym dniu spotkania ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przytoczył fragment posynodalnej adhortacji apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II "Vita consecrata": "Bracia są wymownym znakiem kościelnej komunii, miłując się nawzajem, jak Chrystus nas umiłował. Braterska komunia jest przestrzenią teologalną, w której można doświadczyć mistycznej obecności Zmartwychwstałego". Arcybiskup zaznaczył, że ważność wkładu braterskiego w życie Kościoła nie zależy od rodzaju faktycznie wykonywanej przez nich działalności, ale od ich siły wiary i miłości, od pokory, z jaką realizują swoją pracę.
Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, we wszystkich męskich zgromadzeniach zakonnych, których w Polsce jest ponad 50, żyje i pracuje ok. 13 tys. zakonników. Spośród tej liczby ok. 1,2 tys. to bracia zakonni, którzy składają śluby, jednak nie mają święceń kapłańskich.
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik 2011-03-04

Autor: jc