Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Surowsze kary za pedofilię

Treść

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje zaostrzenie kar za pedofilię. Zmiany w kodeksie karnym nie przewidują jednak kary śmierci. Zakończenie prac resort planuje za kilka tygodni, a gotowy projekt zmian w prawie karnym na jesieni trafi pod obrady Sejmu.
Wprowadzenia kary śmierci dla pedofilów morderców domaga się natomiast Liga Polskich Rodzin. Od dzisiaj rozpocznie ona akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem zmian w kodeksie karnym zmierzających do karania śmiercią osób, które dopuściły się zabójstw dzieci na tle seksualnym.
Zgodnie z założeniami projektu Ligi, kara śmierci stosowana byłaby tylko wobec sprawców zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem na tle seksualnym dzieci poniżej 15 lat. - Zdaniem Ligi Polskich Rodzin, wprowadzenie kary śmierci dla sprawców takich czynów jest jedyną skuteczną bronią społeczeństwa wobec narastającego problemu pedofilii - argumentował poseł Wojciech Wierzejski, wiceprezes LPR. - W społecznym odczuciu jest to sprawiedliwa kara dla tych, którzy krzywdzą niewinne i bezbronne dzieci - podkreślił. Wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski (na zdjęciu pierwszy z lewej) przytoczył statystyki mówiące, że ok. 15 proc. dzieci poniżej 15. roku życia doświadcza molestowania seksualnego. - Jest to problem natury podstawowej, taki, który musi się spotkać z rozstrzygnięciem prawnym - stwierdził poseł, dodając, że pedofilia staje się dziś problemem cywilizacyjnym.
LPR zamierza przeprowadzić zmiany w prawie karnym poprzez złożenie do Sejmu obywatelskiego projektu. Akcja zbierania podpisów rozpocznie się już dzisiaj i w pierwszym etapie będzie prowadzona w Rybniku, Opolu, Częstochowie, Warszawie i Krakowie, ponieważ w tych miastach zanotowano ostatnio przypadki przestępstw seksualnych w odniesieniu do dzieci.
Wierzejski powiedział, że w trakcie tej kampanii LPR będzie nawoływała rząd do podjęcia akcji dyplomatycznej zmierzającej do renegocjacji umów międzynarodowych, w których Polska zobowiązała się do zniesienia kary śmierci. - LPR na dzisiaj nie postuluje przywrócenia kary śmierci za morderstwo czy zdradę stanu. Przewidujemy ją za bardzo szczególny typ morderstwa. Myślę, że co do tej jednej kwestii opinia międzynarodowa powinna uczynić wyjątek - tłumaczył Wierzejski. Liga domaga się również uznania pedofilii za zbrodnię i podniesienia dolnej granicy kary do 3 lat.

Ogólne zaostrzenie
Komentując propozycję Ligi, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Marek Kuchciński powiedział nam, że posłowie PiS muszą przede wszystkim zapoznać się z tym projektem. Zaznaczył, że PiS podtrzymuje swoje stanowisko, w którym chce przywrócenia kary śmierci, ale obecnie ten temat, ze względu na realizowanie innych spraw, nie jest podejmowany.
Według karnisty prof. Piotra Kruszyńskiego z UW, należy zaostrzyć kary dla sprawców przestępstw wobec nieletnich na tle seksualnym. Kruszyński uważa, że ze względu na istniejące przeszkody prawne, których nie jesteśmy w stanie pokonać, przywrócenie kary śmierci jest problematyczne, ale proponuje inne rozwiązania, które sprawdziły się np. na gruncie amerykańskim. Chodzi o wprowadzenie takich regulacji, na podstawie których pedofil morderca skazany na dożywocie mógłby wyjść na warunkowe zwolnienie np. dopiero po 80 latach.
Jak poinformował nas Jacek Czabański, doradca ministra sprawiedliwości, w resorcie finalizowane są obecnie prace nad kodeksem karnym, które przewidują ogólne zaostrzenie kar, także za przestępstwa pedofilskie. Nie przewiduje się tam co prawda kary śmierci, ale są rozwiązania zmierzające do wprowadzenia instytucji bezwzględnego dożywocia, czyli bez możliwości zastosowania wobec przestępcy warunkowego zwolnienia. Objęte karaniem ma być podawanie się przez pedofilów w internecie za osoby małoletnie w celu zwabienia dzieci na spotkania. Takie rozwiązania występują w Wielkiej Brytanii, gdzie funkcjonuje specjalna jednostka policji monitorująca pod tym kątem internet. Przestępstwem byłoby również propagowanie zachowań, poglądów pedofilskich. Ministerstwo Sprawiedliwości planuje zakończenie prac za kilka tygodni, a gotowy projekt zmian w prawie karnym trafi na jesieni pod obrady Sejmu.
Zenon Baranowski

"Nasz Dziennik" 2006-07-27

Autor: wa