Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Supernadzór finansowy zaczął obowiązywać

Treść

Ustawa o Komisji Nadzoru Finansowego, która ma kontrolować banki, fundusze inwestycyjne i instytucje ubezpieczeniowe weszła w życie we wtorek. Komisja na razie przejmie kompetencje Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, z czasem – w 2008 roku – również Komisji Nadzoru Bankowego.

W skład Komisji oprócz szefa i jego zastępców wejdą między innymi przedstawiciel resortu finansów i ministerstwa pracy oraz prezydenta. Decyzje mają być podejmowane kolegialne. Najpoważniejszym kandydatem na szefa supernadzoru finansowego jest Cezary Mech.

Opinie na temat nowego urzędu są podzielone. Część ekspertów, m.in. z Centrum im. Adama Smitha, pozytywnie ocenia powstanie jednej instytucji w miejsce trzech – widzą w tym efektywniejszą możliwość działania i oszczędności.

Jednak na przykład Business Centre Club ocenia Komisję bardziej sceptycznie. Stwierdza między innymi, że w organie nadzoru nad rynkiem finansowym powinna znajdować się silna reprezentacja przedstawicieli administracji rządowej, ponieważ w przypadku kryzysu finansowego koszty jego rozwiązania zwykle ponosi budżet państwa.

Niezbędny jest też zrównoważony wpływ banku centralnego i rządu na decyzje podejmowane w nadzorze. Zdaniem BCC, we wchodzącej w życie ustawie ta równowaga została zachwiana – daje rządowi przeważający wpływ na skład personalny Komisji.
(IAR)
aant, pszl

"TVP" 2006-09-20

Autor: wa