Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sukces e- zwolnień medycznych

Treść

Lekarze bardzo szybko przystosowali się do nowych zwolnień lekarskich. Dziś 99 procent medyków wystawia e- zwolnienia. Papierowe zwolnienia wystawiane są bardzo rzadko, na przykład kiedy zabraknie prądu bądź nie można połączyć się z internetem.

E-zwolnienia w naszym kraju miały obowiązywać już dawno. Termin wprowadzenia w życie reformy przekładano dwukrotnie z powodu licznych głosów krytyki właścicieli przychodni jak i samych lekarzy. Od grudnia e- zwolnienia są obowiązkowe. Medycy mogą wystawiać tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie. Dziś przepływ danych pomiędzy komputerami lekarzy a ZUS działa jak należy, ale jeszcze w grudniu były z tym problemy.

– Początkowo były awarie systemu ZUS – owskiego, nie działał – mówił Dariusz Igliński, lekarz rodzinny z Gniezna.

Z danych przytoczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że dziś ponad 99 procent wszystkich zwolnień to zwolnienia elektroniczne. Wygląda więc na to, że lekarze przystosowali się do zmian i zaakceptowali je.

– Tak zwane e-zwolnienia budziły, przed ich masowym wprowadzeniem, duże emocje. Jak każda zmiana, która wywołuje obawy, bardzo często nadmierne.  W tym przypadku okazało się, że lekarze znakomicie zaczynają wykorzystywać ten instrument – powiedział poseł PiS Tadeusz Dziuba.

Według szacunków ZUS-u liczba wystawianych papierowych zwolnień spada z tygodnia na tydzień.  W każdym tygodniu wystawianych jest nawet pół miliona elektronicznych zaświadczeń lekarskich. Jak tłumaczył Mariusz Kubzdyl z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej e-zwolnienia przyczyniają się do lepszego monitorowania prawidłowości zwolnień lekarskich.

– Jest to przede wszystkim duży krok cywilizacyjny, który służy ułatwieniu życia pacjentom, ułatwienia życia lekarzom i ułatwienia życia pracodawcom – stwierdził Mariusz Kubzdyl.

Dariusz Igliński e-zwolnienia wystawia już od wielu miesięcy. Jak tłumaczy bez problemu się przestawił z tych papierowych na te wypisywane przy pomocy komputera.

– Wystawianie e-zwolnień dla mnie jako lekarza jest bardzo łatwe, banalnie wręcz proste – powiedział Dariusz Igliński lekarz rodzinny z Gniezna.

Przypomnijmy w listopadzie 2017 roku jedynie 6 procent lekarzy wystawiało elektroniczne zwolnienia. We wrześniu 2018 roku było to 40 procent medyków, a na koniec listopada 2018 roku, a więc w przededniu wprowadzenia nowych przepisów, aż 30 procent lekarzy wciąż wystawiało zaświadczenia papierowe.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 25 lutego 2019

Autor: mj

Tagi: e- zwolnień medycznych