Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sudan zwiększy wydobycie ropy

Treść

Władze Sudanu zamierzają zwiększyć do sierpnia tego roku wydobycie ropy naftowej do 500 tys. baryłek dziennie. Agencja Misna poinformowała jednocześnie, że Chartum planuje zwiększyć wydobycie w ciągu trzech najbliższych lat do 2 mln baryłek dziennie. Dane takie podał na niedawnym szczycie arabsko-południowoamerykańskim w Brazylii szef dyplomacji tego kraju Moustapha Osman Ismail.
- Według wstępnych szacunków, Sudan leży na bogatych złożach ropy naftowej - oświadczył Ismail w rozmowie z brazylijskim szefem dyplomacji. Jednocześnie władze sudańskie oficjalnie zaprosiły Brazylię, by ta zainwestowała w wydobycie tamtejszych złóż. Wzrostowi wydobycia surowca ma służyć uspokojenie sytuacji na południu kraju po podpisaniu przez afrykańskich powstańców oraz arabskie władze porozumienia pokojowego. Mimo to, ze względu na toczące się na terytorium Sudanu inne konflikty, zachodni eksperci traktują z rezerwą zapowiedzi sudańskich władz.
JS

"Nasz Dziennik" 2005-05-18

Autor: ab