Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Stwarzanie sztucznych barier

Treść

Z Kazimierzem Kujdą, byłym prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rozmawia Jacek Dytkowski

NFOŚiGW uznał za nieważną umowę z Fundacją "Lux Veritatis" na inwestycje geotermalne w Toruniu...
- Umowa była zawarta prawidłowo, tak jak inne umowy tego typu zawierane z Funduszem, kiedy byłem w jego zarządzie. Natomiast przy tej umowie była zachowana szczególna staranność. Tyle mogę powiedzieć.

Fundacji zarzuca się brak informacji o zabezpieczeniu finansowym...
- O ile się orientuję - ponieważ już byłem chyba odwołany w tym czasie - dokumenty związane z zabezpieczeniem zostały dostarczone. Jestem zdziwiony, że ta umowa została wypowiedziana, szczególnie w sytuacji, kiedy istnieje potrzeba, aby produkcja energii z odnawialnych źródeł była coraz większa. Mówią o tym przecież dyrektywy unijne. Sądzę, że inwestycje geotermalne Fundacji są właśnie szansą na taką produkcję. W zasadzie w ciągu dwóch lat były tylko dwa takie wnioski. Nie ma więc zainteresowania, a należałoby po prostu takie inwestycje szybko realizować - i tak uważaliśmy. Zasoby geotermalne trzeba wykorzystywać, dlatego jestem bardzo zaskoczony stwarzaniem, sztucznych jednak, barier w realizacji tego projektu. Odmowa w sytuacji, kiedy jest podpisana umowa, gdzie projekt jest tak dobrze przygotowany - ja rzeczywiście nie znam takiego precedensu. Fundusz ekologiczny nie wykorzystał ogromnej kwoty pieniędzy, około 300 mln zł - bo tyle było przeznaczonych na koniec roku. Tak że to wszystko bardzo mnie zaskakuje.

Dziękuję za rozmowę.
"Nasz Dziennik" 2008-05-28

Autor: wa