Stulecie karmelitańskiego klasztoru
Treść
Klasztor Karmelitów Bosych w Krakowie przy ul. Rakowickiej obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia. W murach tego klasztoru żyli i posługiwali świątobliwi zakonnicy. Tutaj przez wiele lat spoczywały też doczesne szczątki św. brata Alberta. Rocznicowa Msza św. zostanie odprawiona jutro w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP o godz. 18.00, a przewodniczył jej będzie ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.
- Sto lat temu do Krakowa powrócili karmelici bosi. Zamieszkali w nowo wzniesionym klasztorze przy ul. Rakowickiej. Wrócili do królewskiego miasta, w którym przed zaborami posiadali dwa klasztory: przy ul. Kopernika - skasowany w 1787 r. (dziś kościół szpitalny), i przy ul. Poselskiej - zamieniony na więzienie w 1797 r. (dziś muzeum archeologiczne) - wyjaśnia o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD z Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych.
W murach tego klasztoru żyli i posługiwali wybitni, świątobliwi zakonnicy. Wśród nich był cieszący się już tytułem błogosławionego o. Eufrazjusz Barredo Fernández, Hiszpan, pracujący tutaj w latach 1926-1928. Członkiem wspólnoty karmelitańskiej przy ul. Rakowickiej był także Sługa Boży o. Anzelm Gądek, znany przedstawiciel życia duchowego odrodzonej Polski. - Jako opiekun Bractwa Dzieciątka Jezus, w murach tutejszego kościoła spowiadał on Janinę Kierocińską, którą ukierunkował ku życiu zakonnemu i wraz z nią założył zgromadzenie zakonne sióstr karmelitanek Dzieciątka Jezus. Już jako matka Teresa od św. Józefa (zm. w 1946 r.) osiągnęła ona ewangeliczną doskonałość i jej proces beatyfikacyjny znajduje się od wielu lat na etapie rzymskim, tj. w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - podkreśla nasz rozmówca.
Piętnaście lat magistrem - wychowawcą studentów teologii w tutejszym Kolegium Teologicznym - był o. Rudolf Warzecha, zmarły przed dziesięcioma zaledwie laty w Wadowicach, którego proces beatyfikacyjny rozpocznie się niebawem.
- Przez długie lata - od ekshumacji z cmentarza Rakowickiego aż do beatyfikacji z 1983 r. - w kruchcie naszego kościoła spoczywały doczesne szczątki św. brata Alberta, co powodowało, że przybywał tutaj na modlitwę Sługa Boży Jan Paweł II. Świadczy o tym tablica pamiątkowa na fasadzie kościoła, poświęcona przez niego, jeszcze jako wikariusza kapitulnego archidiecezji, z okazji stulecia Powstania Styczniowego - zaznacza o. Szczepan Praśkiewicz.
Obecnie klasztor przy ul. Rakowickiej jest siedzibą Kolegium Teologicznego, istnieje przy nim Karmelitański Instytut Duchowości, Centrum Kultury Duchowej im. św. Edyty Stein, Biuro Misyjne i Biuro Postulatorskie.
Szczegóły dotyczące jubileuszowych obchodów można znaleźć na stronie www.rakowicka18.pl.
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik 2009-12-07
Autor: wa