Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Studia na Wydziale Filozofii KUL

Treść

Wydział Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprasza maturzystów na studia na kierunku "filozofia" i na kierunku "kulturoznawstwo" (trzyletnie studia licencjackie; po ich ukończeniu dwuletnie uzupełniające studia magisterskie). Przez cały okres dominacji ideologii marksistowskiej nasz Wydział był jedynym uniwersyteckim ośrodkiem nieskrępowanej działalności filozoficznej.

Jest żywym spadkobiercą Lubelskiej Szkoły Filozofii Klasycznej, której twórcą jest nie tylko Karol Wojtyła, nasz profesor do czasu wybrania na Stolicę Piotrową (w latach 1954-1978), ale i tak pięknie różniący się myśliciele, jak profesor Stefan Swieżawski, znakomity historyk filozofii i kultury średniowiecznej i renesansu, o. profesor Mieczysław A. Krąpiec, którego ogromna twórczość stanowi wkład we wszystkie dziedziny rozległej przecież problematyki filozoficznej, epistemolog profesor Antoni B. Stępień oraz logicy: profesorowie ks. Stanisław Kamiński i Ludwik Borkowski. Wydział Filozofii KUL jest miejscem integralnego kształcenia w zakresie filozofii uprawianej autonomicznie w stosunku do nauk szczegółowych - Sekcja Filozofii Teoretycznej. Jednocześnie na Sekcji Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych można studiować filozofię w kontekście nauk przyrodniczych. Studia filozoficzne dają m.in. gruntowne wykształcenie w zakresie dziejów myśli filozoficznej i stanu współczesnych dyskusji filozoficznych, jak również w zakresie logiki i metodologii nauk, stanowiąc tym samym solidny fundament do łatwych wówczas studiów podyplomowych, podejmowanych odpowiednio do zmieniających się szybko wymogów rynku pracy. Tak wykształceni absolwenci są predestynowani do działań, które wymagają inwencji i niekonwencjonalnego myślenia. Kończący studia filozoficzne mogą podejmować pracę w instytucjach naukowych, oświatowych, kulturalnych i administracyjnych, w wydawnictwach, redakcjach oraz jako nauczyciele filozofii; Wydział prowadzi bowiem specjalizację nauczycielską, a studenci filozofii przyrody mogą zdobyć także uprawnienia do nauczania niektórych przedmiotów pozafilozoficznych.
Od roku akademickiego 2006/2007 rozpoczął działalność nowy kierunek - kulturoznawstwo. Studia te wprowadzają w teorię i historię kultury, a nadto, w ramach dwóch specjalizacji, dostarczają wiedzy o religiach i kulturze artystycznej. Na kulturoznawstwie można nie tylko poznać korzenie kulturowe Europy, w tym szczególnie naszej Ojczyzny, czy też zapoznać się gruntownie z dialogiem międzyreligijnym, tak cenionym przez Jana Pawła II, lecz także przygotować się do działalności w różnych instytucjach kulturalno-oświatowych, np. w domach kultury czy jako przewodnicy wycieczek, lub też zdobyć uprawnienia do nauczania przedmiotu "wiedza o kulturze".
Zapraszamy więc tak na filozofię, która ma utrwaloną renomę w wymiarze ogólnopolskim, jak też na kulturoznawstwo. Informacje na temat warunków przyjęcia można znaleźć na stronie internetowej KUL: www.kul.lublin.pl.

ks. prof. Stanisław Janeczek,
prodziekan Wydziału Filozofii KUL
"Nasz Dziennik" 2007-05-05

Autor: wa