Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Strategiczne wybory

Treść

Amerykański dziennik "New York Times" uważa, że administracja prezydenta George'a W. Busha, pomimo zaangażowania w kampanię przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA, nie powinna ignorować przebiegu kampanii wyborczej na Ukrainie. Dziennik sugeruje, że przebieg wyborów na Ukrainie będzie miał bardzo duże znaczenie dla Stanów Zjednoczonych.
Amerykańska gazeta, aby podkreślić powagę sytuacji na Ukrainie, przypomniała zniknięcie głównego pretendenta do fotela prezydenckiego na Ukrainie Wiktora Juszczenki, a następnie pojawienie się go w stanie ciężkiego zatrucia w wiedeńskim szpitalu. Austriaccy lekarze wykryli w jego organizmie substancję, która nie wchodzi w skład żadnego artykułu żywnościowego. Sztab wyborczy Juszczenki stwierdził wprost, że opozycyjnego kandydata na prezydenta próbowano otruć. Amerykański dziennik, sugerując, że w USA taka sytuacja jest nie do pomyślenia, aby podkreślić grozę całej sytuacji, zauważył, że prezydent Ukrainy Leonid Kuczma śmiał się ze zniknięcia Juszczenki i oskarżał go o brudną grę.
"New York Times" za niepokojące uznał także towarzyszące temu wydarzeniu próby manipulacji medialnych. Gazeta przypomniała, że ukraińskie środki masowego przekazu nagłaśniały wersję, iż Juszczenko dostał zawału serca lub wylewu, co miało przekreślać jego polityczną karierę.
"New York Times" podkreśla strategiczne znaczenie Ukrainy jako państwa, które leży między Rosją a Unią Europejską. Znaczenie tego kraju dla USA podnosi ponadto udział wojsk ukraińskich w okupacji Iraku. W związku z tym obecna administracja musi z jednej strony uczynić wszystko, aby Ukraina nie popadła w polityczną i ekonomiczną zależność od Moskwy, z drugiej odsunąć od władzy mającego totalitarne skłonności Kuczmę. Stąd tak ważne jest dla strategicznych interesów USA, aby nie sfałszowano wyborów prezydenckich i parlamentarnych na Ukrainie.
Ostrzeżenia nowojorskiego dziennika nie są bezpodstawne, ponieważ jest wiele symptomów, że obecna ekipa rządząca na Ukrainie chce jeszcze przed wyborami zerwać polityczne związki z Zachodem. Najnowszym tego przejawem jest wywiad, jakiego udzielił BBC nowy, mianowany w miniony piątek, minister obrony Ukrainy Oleksandr Kuźmuk. Zasugerował on wycofanie ukraińskich wojsk z Iraku. - Uważam, że Ukraina wykonała swoją misję historyczną, biorąc od samego początku udział w operacji antyterrorystycznej w składzie sił koalicyjnych. Ukraina i dziś kontynuuje to zadanie. Ale uważam, że w Iraku utworzono rząd tymczasowy, który kieruje dziś wszystkimi procesami w państwie. W styczniu w Iraku odbędą się wybory i myślę, że Ukraina ma prawo stawiać pytanie o etapowym wycofaniu swego wojskowego kontyngentu i zakończeniu misji w Iraku - powiedział minister obrony Kuźmuk.
Nowy minister resortu wojskowego oświadczył, że będzie kontynuował rozpoczętą reformę wojskową. Chociaż minister Kuźmuk podkreślił, że jego ministerstwo będzie się trzymało kursu członkostwa Ukrainy w NATO, to zasadniczo jego wypowiedź świadczy o prorosyjskim kierunku w polityce zagranicznej obecnej ekipy rządzącej.
Eugeniusz Tuzow-Lubański,
Kijów

"Nasz Dziennik" 28-09-2004

Autor: Ku8a