Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Strategia na zlecenie

Treść

PKO BP od blisko roku nie ma prezesa, tymczasem 20 kwietnia rada nadzorcza ma dyskutować nad... strategią banku. Przygotowaniem strategii największego banku komercyjnego, jaki znajduje się jeszcze w rękach Skarbu Państwa, banku, który ma być sterem Polskiego Koncernu Finansowego, przygotowała... zewnętrzna firma konsultingowa, której wiceprezes ubiega się o szefowanie PKO BP! Eksperci ostrzegają, że może to grozić utratą przez Skarb Państwa kontroli nad PKO BP.



Potwierdziły się nasze informacje, że PKO BP nadal pozostanie bez prezesa. Rada nadzorcza po przesłuchaniu pięciu kandydatów na to stanowisko nie wybrała na razie żadnego. Procedura wyboru będzie jednak toczyć się dalej i - jak poinformował rzecznik PKO BP Marek Kłuciński - do wyboru prezesa powinno dojść na najbliższym lub kolejnych posiedzeniach rady. Ponieważ 10 kwietnia zakończy misję wydelegowany przez radę p.o. prezes Marek Głuchowski, jego obowiązki przejmie, także tymczasowo, Rafał Juszczak, wiceprezes ds. informatyki i rynku korporacyjnego. Rada nadzorcza delegowała też do zarządu na okres od 11 do 30 kwietnia jednego ze swoich członków - Adama Skowrońskiego. Nie oznacza to, że szef rady nadzorczej Głuchowski, uchodzący za zaufanego człowieka prezydenta, straci bezpośrednią kontrolę nad tymczasowym zarządem PKO BP, rada dała mu bowiem delegację do "samodzielnego pełnienia czynności nadzorczych dotyczących działalności zarządu banku w zakresie prowadzenia spraw PKO BP SA od 11 kwietnia 2007 roku".
Nasze źródła potwierdzają, że odłożenie po raz kolejny wyboru prezesa PKO BP jest związane z tym, że niemal pewnym kandydatem ministra Skarbu Państwa na to stanowisko był Andrzej Klesyk, jednak informacje podane przez nas na temat braku odpowiednich kompetencji i faktu ukarania go przez Komisję Nadzoru Bankowego spowodowały, że Skarb Państwa najprawdopodobniej wycofa swoje poparcie dla tej kandydatury. Nie ma szans również inna wymieniana kandydatura - posłanki Platformy Obywatelskiej Marii Pasło-Wiśniewskiej, która szefowała w konkurencyjnym Pekao SA, zanim stery tego banku ujął w swoje ręce były premier Jan Krzysztof Bielecki.
Prawo bankowe w art. 22 mówi, że rada nadzorcza może jeszcze przed dokonaniem wyboru prezesa banku wystąpić do Komisji Nadzoru Finansowego (obecnie jeszcze Bankowego) o opinię na temat kandydatów. Dlaczego tego dotąd nie zrobiła, a jej członkowie na własną rękę usiłują zweryfikować informacje na temat kandydatów pojawiające się w prasie?
PKO BP od blisko 10 miesięcy pozostaje bez prezesa, tymczasem 20 kwietnia rada nadzorcza ma przeprowadzić dyskusję nad... strategią banku. Kto ją przygotował, skoro zarząd od miesięcy jest zdekompletowany? Otóż, jak podał "Puls Biznesu", strategię dla PKO BP opracowała firma konsultingowa... Boston Consulting Group - ta sama, z której wywodzi się Andrzej Klesyk.
- Jeśli strategię banku opracowuje firma zewnętrzna, której wiceszef ubiega się o stanowisko prezesa tego banku, to istnieje niebezpieczeństwo, że strategia będzie umacniała interesy aktualnych władz banku, a nie głównego akcjonariusza, jakim jest Skarb Państwa - ostrzegają nasze źródła w kręgach bankowych.
- To klasyczny model przejmowania przez management kontroli nad spółkami Skarbu Państwa. Wirtuozem w tej dziedzinie był mecenas Andrzej Kratiuk, przyjaciel prezydenta Kwaśniewskiego i ministra Kaczmarka, który tą drogą wiele spółek wyprowadził spod państwowej kontroli - tłumaczy nasz rozmówca.
Według niezależnych ekspertów bankowości, sekwencja zdarzeń powinna być dokładnie odwrotna: najpierw minister Skarbu Państwa jako akcjonariusz większościowy wytycza kierunki strategiczne związane z powołaniem Polskiego Koncernu Finansowego, następnie dobiera sprawnego menedżera i ten - w porozumieniu z szefem MSP - przygotowuje szczegółową strategię, którą następnie zatwierdza rada nadzorcza. Zewnętrzna firma konsultingowa może w tym wspomagać Skarb Państwa, ale nigdy zastępować, zwłaszcza gdy jej przedstawiciele zamierzają rządzić bankiem. Tymczasem minister skarbu nie zabrał dotychczas publicznie głosu na temat przyszłości PKO BP ani planów Polskiego Koncernu Finansowego, nie przedstawił żadnej wizji ani w parlamencie, ani na żadnym innym forum publicznym, za to gotów jest przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza strategię opracowaną przez zewnętrzną firmę konsultingową zatrudniającą kandydata na prezesa.
- Czy ktoś wysłał rozum do Afryki?! - dość brutalnie komentuje tę sytuację jeden z naszych rozmówców związany z kręgami bankowymi.
Małgorzata Goss
"Nasz Dziennik" 2007-04-04

Autor: wa