Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Strasburg odrzucił skargę Pawelki

Treść

Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił skargę Powiernictwa Pruskiego dotyczącą zwrotu majątków Niemców wysiedlonych z Polski po II wojnie światowej. Prawny pełnomocnik Powiernictwa zapowiada złożenie skargi na Polskę do ONZ i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Taką decyzję premier Donald Tusk nazwał dobrą dla Polski. W czasie spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Berlinie powiedział, że jest to rozstrzygnięcie oczekiwane przez rządy obu krajów. - Decyzja Trybunału potwierdziła, że skarga Powiernictwa nie była uzasadniona - dodała Merkel.
Adwokat Thomas Gertner, który reprezentuje Powiernictwo Pruskie przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, potwierdził w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", że Powiernictwo jako strona otrzymało decyzję sędziów odmawiającą wszczęcia postępowania jako bezpodstawne, ale jednocześnie zapowiedział, iż Powiernictwo nie ma zamiaru składać tak łatwo broni.
- Sędziowie Trybunału wzięli pod uwagę jedynie jeden aspekt sprawy, mianowicie dotyczący ewentualnego zadośćuczynienia po pozostawionych majątkach, uznając, że tego typu świadczenia się nam nie należą - powiedział nam Gertner. - Teraz musimy sprawdzić, czy w tym wypadku nie mamy także do czynienia z aktem dyskryminacji. Thomas Gertner będzie nakłaniał Powiernictwo Pruskie i jego szefa Rudiego Pawelkę do złożenia skargi na Polskę do Komisji Praw Człowieka przy ONZ (Commission on Human Rights) - zaznaczył Gertner.
Sędziowie ze Strasburga uznali, że skarga Powiernictwa Pruskiego jest bezpodstawna, ponieważ państwo polskie nie sprawowało w okresie od stycznia do kwietnia 1945 r. kontroli nad terytorium, które było jeszcze częścią Niemiec. Nie może też być mowy o zadośćuczynieniu dla domagających się zwrotu swych majątków Niemców, gdyż Polska w 1945 r. nie ratyfikowała Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Waldemar Maszewski, Hamburg
"Nasz Dziennik" 2008-10-10

Autor: wa