Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Strajk przeciw Montiemu

Treść

Rzym sparaliżował wczoraj trzygodzinny strajk generalny przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu Mario Montiego. Wielotysięczne manifestacje odbywały się także w wielu innych włoskich miastach.

Strajk generalny ogłoszony został po niedzielnym spotkaniu z premierem Włoch Mario Montim przywódców trzech central związkowych: lewicowej Cgil - Susanny Camusso, centrowej Cisl - Raffaele Bonanni i socjalistycznej Uil - Luigi Angeletti. Jak bowiem informują media, podczas dwugodzinnych rozmów szef rządu nie zdołał przekonać swoich rozmówców do pakietu antykryzysowego, który związki zawodowe, na ogół podzielone w wielu kwestiach, oceniły zgodnie jako "niesprawiedliwy i nierówny", zauważając, iż w największym stopniu dotknie on pracowników sfery budżetowej i emerytów. Związkowców nie przekonały nawet słowa szefa rządu przejściowego, który podkreślił, że sytuacja finansowa i gospodarcza kraju jest skrajnie ciężka i dlatego wymaga podobnych decyzji (program oszczędnościowy ma doprowadzić do równowagi w zadłużonych obecnie finansach publicznych w 2013 roku).
Zgodnie z zapowiedziami, wczoraj dziesiątki tysięcy Włochów wszczęło trzygodzinny strajk generalny, organizując manifestacje w wielu miastach kraju, w tym m.in. w Genui, Florencji, Bolonii i Turynie. W Rzymie z kolei, gdzie od październikowych zamieszek w centrum miasta obowiązuje zakaz demonstracji, tysiące pracowników zebrało się o godzinie 16.00 pod izbą deputowanych, gdzie trwała dyskusja nad pakietem antykryzysowym, który musi uzyskać akceptację parlamentu. Do 8 godzin strajk przedłużyli natomiast należący do Cgil związkowcy metalowców (Fiom), strajkujący także przeciwko polityce kierownictwa koncernu Fiat. Jak podała strona związkowa, w strajkach w poszczególnych fabrykach tej firmy wzięło udział od 69 do 95 proc. załóg. Centrale Cgil, Cisl i Uil zapowiedziały, że to dopiero początek protestów przeciwko uderzającemu w najbiedniejszych pakietowi antykryzysowemu.

MBZ, PAP

Nasz Dziennik Wtorek, 13 grudnia 2011, Nr 289 (4220)

Autor: au