Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Stracono czas i pieniądze

Treść

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła dwa rządowe strategiczne programy badawcze: dotyczące nowoczesnych technologii związanych z rozwojem systemu obrony przeciwlotniczej wojsk i obiektów oraz ratowania na szerszą skalę zagrożonych polskich zasobów bibliotecznych i archiwalnych. Ponadto Izba w wyniku przeprowadzenia drugiej kontroli związanej z centralnymi zakupami sprzętu komputerowego dla szkół i placówek oświatowych wykryła wiele nieprawidłowości i w związku z tym skierowała zawiadomienie do prokuratury.
Najwyższa Izba Kontroli zaprezentowała wczoraj wyniki dwóch kontroli. Jedna z nich dotyczyła realizacji programów badawczych finansowanych ze środków publicznych. Druga natomiast związana była z realizacją centralnych zakupów sprzętu komputerowego dla szkół i placówek oświatowych. Pierwsza z nich objęła 6 z 8 strategicznych programów badawczych realizowanych w latach 1994-2005. - Pozostałe dwa okazały się tak mało zaawansowane, że nie było potrzeby objęcia ich kontrolą - zaznaczył Grzegorz Buczyński, dyrektor Departamentu Nauki, Oświaty i Dziedzictwa Narodowego NIK. Programy związane były głównie z kwestią obronności i bezpieczeństwa państwa, a także rozwojem gospodarki i postępem naukowo-technicznym. Pozytywnie oceniono, mimo stwierdzenia pewnych nieprawidłowości, 4 programy: "Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia człowieka w środowisku pracy", "Gospodarka odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym", "Rozwój niebieskiej optoelektroniki. Stworzenie technologicznych i produkcyjnych podstaw nowej gałęzi przemysłu - niebieskiej optoelektroniki" oraz "Dostosowywanie warunków pracy w Polsce do standardów Unii Europejskiej". Ze względu na niepełną realizację celów badawczych oraz opóźnienia i przekroczenie planowanych kosztów Izba negatywnie oceniła realizację dwóch programów: "Nowoczesne technologie dla potrzeb rozwoju systemu obrony przeciwlotniczej wojsk i obiektów" oraz projekt "Kwaśny papier. Ratowanie w skali masowej zagrożonych polskich zasobów bibliotecznych i archiwalnych".
Kontrola związana z centralnymi zakupami sprzętu komputerowego na potrzeby szkół i placówek oświatowych obejmowała 10 z 18 umów zawartych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Umowy zawierały 4 projekty przewidziane na lata 2004-2006. Do czasu zakończenia kontroli zrealizowano tylko 2 projekty związane z wyposażeniem w sprzęt komputerowy.
Wśród 49 kontrolowanych szkół, jak zaznaczył dyrektor Buczyński, na 80 dostaw 71 było nieprawidłowych w odniesieniu do zamówienia. Wyniki pokontrolne pokazują przypadki niedostarczenia licencji lub potwierdzonej jej kopii na niektóre z zainstalowanych programów. Zdarzały się też m.in. przypadki niedostarczenia kart gwarancyjnych, głośników do komputerów czy też dostarczanie innych modeli drukarek niż przewidywano w umowie. Ministerstwo nie podejmowało w wielu przypadkach należnych działań związanych z reklamacją za niekompletne lub spóźnione dostawy. Ponadto skupienie w biurze administracyjnym ministerstwa zbyt dużej ilości kompetencji stwarzało - zdaniem Izby - potencjalne zagrożenie korupcją. W efekcie Najwyższa Izba Kontroli skierowała zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Jacek Sądej
"Nasz Dziennik" 2007-01-12

Autor: wa