Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Status quo czy częściowa prywatyzacja?

Treść

To nie pierwsze tego typu referendum w KHW, jednak tym razem zorganizował je zarząd holdingu. Jeśli załoga przychyli się do pomysłu częściowej prywatyzacji, uzyskane pieniądze mają być przeznaczone głównie na inwestycje pozwalające spółce na rozwój i utrzymanie się na rynku.

W Katowickim Holdingu Węglowym prawo do wypowiedzenia się w rozpoczętym wczoraj referendum prywatyzacyjnym miało ok. 20 tys. osób. Górnicy odpowiadali na pytanie, czy popierają wejście KHW na giełdę poprzez upublicznienie mniejszościowego pakietu akcji spółki przeprowadzone dla pozyskania środków finansowych przeznaczonych na inwestycje kopalń. Wcześniej podobne referenda w KHW organizowały związki zawodowe, jednak za każdym razem załoga mówiła "nie" prywatyzacji. Holding miał być wówczas prywatyzowany z udziałem inwestora strategicznego.
Obecne głosowanie, zainicjowane przez władze spółki, poprzedzone zostało akcją informacyjną. Każdy z pracowników otrzymał list, w którym spółka uzasadniała konieczność częściowej prywatyzacji Holdingu. Górników zapewniano także, że na giełdę trafi pakiet mniejszościowy akcji, a spółka pozostanie nadal pod kontrolą Skarbu Państwa. - Zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy, by jak najlepiej przybliżyć załodze ideę upublicznienia akcji - podkreślił Ryszard Fedorowski, rzecznik prasowy KHW. Spółka w planach do 2015 r. przewiduje przeznaczyć na inwestycje związane z utrzymaniem wydobycia węgla ok. 3,5 mld złotych. Giełda ma pomóc Holdingowi w realizacji tych planów. Szacuje się, że z własnych środków spółka jest w stanie wygospodarować ok. 2,5 mld złotych.
W opinii związków zawodowych działających w KHW, najważniejsze jest to, by podpisany został pakt społeczny zapewniający załodze przywileje pracownicze. Chodzi o przedłużenie umowy zbiorowej, gwarancje wzrostu płac przynajmniej na poziomie urzędowego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń oraz gwarancje zatrudnienia. Związki zawodowe chcą także, by załoga otrzymała 15 procent akcji oraz dywidendę. Według deklaracji pracodawcy i związków, taki pakt mógłby wejść w życie do końca stycznia 2008 roku. Później umowa ma zostać parafowana przez ministra gospodarki, który ma stać się gwarantem, że KHW pozostanie pod kontrolą Skarbu Państwa.
Według nowej rządowej strategii dla górnictwa, dopuszczalna jest prywatyzacja górnictwa przez giełdę pod warunkiem zachowania przez Skarb Państwa pakietu większościowego akcji, przy akceptacji procesu przez załogę. W przypadku KHW, na giełdę w 2008 r. miałoby trafić ok. 20 do 30 procent akcji spółki.
KHW jest drugim pod względem wielkości krajowym producentem węgla kamiennego. Zatrudnia ok. 20 tys. osób. Specjalizuje się w wysokiej jakości węglu energetycznym. Rocznie Holding wydobywa ok. 16 mln ton węgla. Spółka od 2001 r. generuje zyski.
Marcin Austyn
"Nasz Dziennik" 2007-11-28

Autor: wa