Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Starożytne hutnictwo w Pruszkowie

Treść

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie zajmuje się głównie dziejami starożytnymi i wczesnośredniowiecznymi Mazowsza, szczególnie zwracając uwagę na wielki ośrodek metalurgiczny, który istniał na Mazowszu w okresie Imperium Rzymskiego. Na ekspozycji można podziwiać przedmioty pochodzące z wykopalisk prowadzonych przez muzeum na Mazowszu.
Muzeum utworzone w 1975 roku mieści się we wzniesionej w latach 70. XIX wieku oficynie zespołu pałacowo-parkowego posiadłości rodziny Potulickich. Do jego powstania przyczyniło się odkrycie w latach 70. w okolicach Pruszkowa ośrodka metalurgii żelaza, który istniał między I w. przed Chr. a IV w. i był drugim co do wielkości centrum produkcji żelaza na obszarze na wschód od Renu i na północ od Dunaju. Odkrycie to było jednym z najważniejszych wydarzeń w powojennej archeologii polskiej. Miało ogromne znaczenie dla poznania historii Europy u schyłku starożytności i we wczesnych latach średniowiecza. Opanowanie produkcji żelaza przez ludy Europy zamieszkałe poza granicami Cesarstwa Rzymskiego przyczyniło się u schyłku doby starożytnej do wielkiego ich rozwoju. Dzięki temu ludy te oparły się inwazji Imperium Rzymskiego, a w IV i V wieku same podbiły Rzym.
Eksponaty zgromadzone na stałej wystawie "Czas żelaza - Mazowieckie centrum metalurgiczne z epoki Imperium Rzymskiego" prezentują wyniki badań archeologicznych prowadzonych przez muzeum od początku jego powstania do dnia dzisiejszego. Możemy zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców osad hutniczych. Na ekspozycji znajduje się także wiele fotografii przedstawiających prace wykopaliskowe.
Muzeum zajmuje się również historią miasta Pruszkowa, gromadzi archiwalia dotyczące jego dziejów, a także popularyzuje wiedzę na temat archeologii i najstarszych dziejów Mazowsza poprzez zajęcia muzealne dla młodzieży i innych grup zorganizowanych.
Ważnym wydarzeniem w życiu kulturalnym miasta są koncerty organizowane w XIX-wiecznej oranżerii muzealnej. Rocznie odbywa się tu około 30 koncertów z udziałem znanych polskich pianistów i zespołów kameralnych. Artyści korzystają z fortepianu z 1830 roku, który jest własnością muzeum i jest jednym z najstarszych tego typu instrumentów w Polsce.
Andrzej Kulesza
Nasz Dziennik 26-04-2004

Autor: DW