Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Stanowisko Serbii o jednostronnym ogłoszeniu niepodległości Kosowa i Metochii

Treść

Tymczasowe instytucje samorządne w Kosowie i Metochii wprowadziły dziś w życie swoją nielegalną decyzję o jednostronnym ogłoszeniu niepodległości Kosowa i Metochii, prowincji Republiki Serbskiej znajdującej się pod tymczasowym zarządem ONZ. W ten sposób znacząco pogwałciły Rezolucję 1244 (1999) Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz wszystkie inne odnoszące się do Kosowa i Metochii rezolucje (S/RES/1160 (1998), S/RES/1199 (1998), S/RES/1203 (1998), S/RES/1239 (1999)) wyraźnie potwierdzające zwierzchnictwo Serbii nad Kosowem i Metochią i terytorialną integralność republiki.



- Ta decyzja jest otwartym pogwałceniem zwierzchnictwa i terytorialnej integralności Serbii i bezpośrednio stoi w sprzeczności z zawartymi w Karcie Narodów Zjednoczonych zapisami, Aktem Helsińskim i prawem międzynarodowym. Ponadto terytorialna integralność i granice państw, które powstały w wyniku rozpadu Jugosławii, również zostały zagwarantowane przez inne międzynarodowe dokumenty, takie jak Opinie Komisji Arbitrażowej Międzynarodowej Konferencji na temat Byłej Jugosławii.
- Ta jednostronna deklaracja niepodległości jest próbą narzucenia, bez porozumienia z Radą Bezpieczeństwa ONZ, rozwiązania dla statusu Kosowa i Metochii przez jednostronne działanie, w jawny sposób gwałcące rezolucję RB ONZ 1244 (1999), która dowodzi, że "jedną z podstawowych kwestii w sprawie Kosowa i Metochii powinno być ustalenie procesu politycznego w kierunku wprowadzenia zarysu tymczasowego porozumienia politycznego prowadzącego do stworzenia rzeczywistego samorządnego Kosowa, w pełni respektującego wytyczne z Rambouillet i uznającego zwierzchnictwo i terytorialną integralność wobec Republiki Jugosławii (dziś Serbii)".
- Nieakceptowalność jednostronnego rozwiązania dla Kosowa i Metochii jest także jednoznacznie wyrażona w paragrafie 6 przewodnich zasad Grupy Kontaktowej dla ustalenia statusu Kosowa z listopada 2005 (S/2005/709).
- Porozumienie polityczne osiągnięte w zgodzie z zasadami leżącymi u podstaw rezolucji RB ONZ 1224 (1999) musi być zaaprobowane przez Radę Bezpieczeństwa. Toteż próby narzucenia rozwiązania poprzez fakt dokonany mocno podważają autorytet RB.
- Ten nielegalny akt może także wywołać szkody w całym prawie międzynarodowym. W przypadku, gdy pozwala się, by prawa Serbii, Karty ONZ i międzynarodowe były łamane, takie naruszenia mogą stać się praktyką, a wola silniejszego stanie się jedyną obowiązującą zasadą.
- Taka próba odebrania suwerennemu państwu, członkowi ONZ, wbrew jego woli i w czasie pokoju, części jego terytorium, może nieść poważne konsekwencje dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Jeśli taki niebezpieczny precedens miałby wejść w życie, mogłoby to doprowadzić do odżycia rozłamowych żądań i wywołania napięć w całej środkowowschodniej Europie i całym świecie. Nie ma wątpliwości, że wiele ruchów separatystycznych na całym świecie będzie powoływało się na przypadek Kosowa i Metochii jako podstawy do swoich aspiracji, co może w konsekwencji prowadzić do rozpalenia na nowo pewnych konfliktów.
- Serbia nalega, aby Rada Bezpieczeństwa zareagowała stanowczo i zdecydowanie i zabezpieczyła zwierzchnictwo i terytorialną integralność Republiki Serbskiej zgodnie z zapisami w Karcie ONZ. Oczekujemy także, że RB ONZ podejmie odpowiednie środki w sprawie pogwałcenia swoich własnych decyzji - czyli rezolucji 1244 (1999) i innych rezolucji odnoszących się do Kosowa i Metochii, a Sekretariat Generalny ONZ na mocy swoich praw niezwłocznie anuluje bezprawną decyzję o jednostronnym ogłoszeniu niepodległości przez Kosowo i Metochię i odłączeniu się tej prowincji.
- Oczekujemy także, że OBWE i inne organizacje międzynarodowe zareagują adekwatnie do sytuacji i podniosą swój głos wobec tych bezprawnych prób secesji.
- Republika Serbii wzywa wszystkie kraje do postępowania w zgodzie z prawem międzynarodowym, Kartą ONZ i rezolucją 1244 (1999), do pełnego przestrzegania jej zwierzchnictwa i terytorialnej integralności i odrzucenia nielegalnego jednostronnego ogłoszenia niepodległości przez Kosowo i Metochię.
tłum. Łukasz Sianożęcki
"Nasz Dziennik" 2008-02-20

Autor: wa