Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Stanisław Staszic i jego epoka"

Treść

Dziś w Zamku Żupnym w Wieliczce odbędzie się sesja naukowa poświęcona Stanisławowi Staszicowi oraz zostanie otwarta okolicznościowa wystawa. Okazją do jej zorganizowania jest przypadająca w tym roku 250. rocznica jego urodzin. 17 marca 2005 r. Senat RP podjął uchwałę w sprawie uczczenia pamięci Stanisława Staszica, a Prezydium Polskiej Akademii Nauk ogłosiło Rok Staszica.
Obchody Roku Staszica odbywają się w Warszawie, Pile, Kielcach, Hrubieszowie, Krakowie (AGH) i w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce w formie wystaw, odczytów, konkursów, konferencji naukowych.
Dziś o godz. 10.00 w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce rozpocznie się okolicznościowa sesja naukowa. - W wygłoszonych referatach przedstawione zostaną zasługi Stanisława Staszica dla nauki polskiej oraz jego miejsce w świadomości współczesnego pokolenia - zapowiada Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Dwie godziny później nastąpi otwarcie wystawy "Stanisław Staszic i jego epoka". - Celem wystawy Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce jest utrwalenie pamięci o wybitnym Polaku, jego wszechstronnych osiągnięciach jako księdza, filozofa, działacza politycznego i oświatowego, wybitnego geologa, oraz podkreślenie jego związków z Wieliczką, którą zwiedził 23 kwietnia 1790 r. - wyjaśnia Małgorzata Bogucka.
Ks. Stanisław Staszic (1755-1826) był profesorem Akademii Zamojskiej, autorem wielu prac naukowych, w tym prekursorskiego dzieła z zakresu polskiej geologii "O ziemiorództwie Karpatów i innych gór i równin Polski". W 1800 r. utworzył Towarzystwo Przyjaciół Nauk i był jego czynnym członkiem. Organizował m.in. Szkołę Akademiczno-Górniczą w Kielcach, Uniwersytet Warszawski, Instytut Agronomiczny na Marymoncie, Instytut Głuchoniemych i Ociemniałych, a także Hrubieszowskie Towarzystwo Rolnicze. Przez całe życie był wierny swojemu hasłu: "być narodowi użytecznym". Swój majątek przekazał na cele publiczne.
Mieczysław Pabis, Wieliczka

"Nasz Dziennik" 2005-12-02

Autor: mj