Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Stan wrzenia w Syrii

Treść

W Syrii zaostrza się konfrontacja sił rządzącego reżimu z protestującymi. Rewolta rozlewa się na kolejne regiony. Ludzie masowo biorą udział w manifestacjach, niszczone są biura rządzącej partii Baas i portrety prezydenta oraz przedsiębiorstwa należące do członków rządu. Obywatele zwołują się coraz częściej za pomocą internetu. Jednocześnie rząd dynastii el-Asadów odrzuca apele o złagodzenie polityki i wprowadzenie większych swobód politycznych.

Siły bezpieczeństwa rozpędziły gazem łzawiącym protest w położonym na południu mieście Dara, gdzie setki mieszkańców, skandując hasła wolnościowe, zgromadziło się w sobotę na głównym placu. Protesty trwają tam od ponad tygodnia. W pobliskim Tafas podpalono siedzibę rządzącej partii Baas. "Lud chce upadku reżimu" - skandowano. Tak brzmiał też napis umieszczony na gruzach obalonego w piątek w Darze pomnika byłego prezydenta Hafeza el-Asada, ojca obecnie sprawującego władzę Baszara el-Asada.


W mieście Sanamein w sobotę pochowano siedem osób zastrzelonych wówczas, gdy chciały się udać do Dary, aby wesprzeć tamtejsze protesty. Pogrzeb przeobraził się w manifestację. Dla złagodzenia tych protestów władze zdecydowały o wycofaniu sił porządkowych z Dary i okolic oraz uwolnieniu 70 więźniów politycznych. Jednak jeszcze tego samego dnia wieczorem doszło do siłowego stłumienia trwającej manifestacji.
Napięcie przeniosło się również do północno-zachodniej, nadmorskiej części Syrii. Oddziały armii wkroczyły do ogarniętego protestami i zamieszkami portu Latakia - poinformowała agencja Associated Press, powołując się na świadków i przeciwników władz. Wojsko w pojazdach opancerzonych wjechało do miasta w nocy z soboty na niedzielę. Rozszerzenie się protestów na Latakię, starożytne miasto znane z Biblii jako Laodycea, ma szczególne znaczenie, ponieważ zamieszkują je zarówno stanowiący większość społeczeństwa sunnici, jak i będący odmianą szyitów alawici, spośród których wywodzi się większość osób zajmujących wyższe stanowiska we władzach, z prezydentem włącznie.
Obecny prezydent Syrii 11 lat temu przejął władzę po swoim ojcu, zaś partia Baas sprawuje autorytarną władzę od zamachu stanu w marcu 1963 roku. Rodzina el-Asadów stoi na czele reżimu od 41 lat. Ideologia Baas jest połączeniem socjalizmu i arabskiego nacjonalizmu z elementami islamu. Poza Syrią ma też duże wpływy w Egipcie, a wcześniej miała w Iraku, gdzie reprezentował ją były dyktator tego kraju Saddam Husein.

Piotr Falkowski

Nasz Dziennik 2011-03-28

Autor: au