Stan wojenny z dwóch stron
Treść
Dom Spotkań z Historią i Ośrodek Karta są twórcami wystawy "Warszawa, stan wojenny". Wielkoformatowe plansze w sposób chronologiczny od sierpnia 1981 do sierpnia 1982 r. ukazują dramaturgię tamtych wydarzeń oraz budzący się opór społeczny.
Podczas uroczystego otwarcia ulicznej wystawy, które miało miejsce u zbiegu ulicy Karowej i Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie, zostały zaprezentowane archiwalne filmy z tamtego okresu i odbył się krótki występ Krystyny Prońko. Na wystawę składa się 28 archiwalnych zdjęć, które zostały wzbogacone wspomnieniami opozycjonistów oraz wypowiedziami ówczesnych przedstawicieli władz państwowych. Dodatkowo zamieszczone są fragmenty obwieszczeń i artykułów prasowych z tamtego okresu.
Wyeksponowane zostały dwa wymiary stanu wojennego. Z jednej strony pokazano demonstrację siły i przejawy agresji ze strony ówczesnych komunistycznych władz, z drugiej zaś - budzący się sprzeciw społeczny przejawiający się aktywnością podziemia.
Agnieszka Dębska, redaktor wystawy, powiedziała nam, że organizatorom ekspozycji chodziło przede wszystkim o jej wymiar edukacyjny. - Chcieliśmy przypomnieć po 25 latach, jak to wyglądało. Przede wszystkim jak to wyglądało z perspektywy Warszawy. Chcieliśmy pokazać stan wojenny jako pewien proces w jego najbardziej dramatycznej odsłonie, czyli od początku, od wprowadzenia terroru, strachu ludzi, po odradzanie się jakiejś nadziei zrodzonej z podziemną "Solidarnością" i ostatecznej rozprawy z tą nadzieją, jaka miała miejsce 31 sierpnia 1982 r., co zamyka wystawę - powiedziała Agnieszka Dębska.
Ekspozycja będzie prezentowana do 28 lutego 2007 roku.
Jacek Sądej
"Nasz Dziennik" 2006-12-13
Autor: wa