Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Stan wojenny - pamiętamy!

Treść

Manifestacja przed domem generała Wojciecha Jaruzelskiego, panel dyskusyjny, akcja ustawiania wozów bojowych na ulicach - to elementy warszawskich uroczystości związanych z 24. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.
Obchody tradycyjnie rozpoczęły się manifestacją przed domem Wojciecha Jaruzelskiego, gdzie zebrało się kilkaset osób. Celem upamiętnienia ofiar na ulicy przed domem ułożono ze zniczy flagę polską i krzyż.
Uczestnicy nocnej pikiety przed domem gen. Jaruzelskiego przynieśli z sobą transparenty z hasłem "Jaruzelski - pamiętamy twoje zbrodnie" oraz trzymali zdjęcia górników zabitych podczas pacyfikacji kopalni "Wujek". Domagali się od generała przyznania się do błędu, jakim było wprowadzenie stanu wojennego.
Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska zorganizowała akcję ustawienia na Starówce symbolicznych transporterów opancerzonych. Wolontariusze przebrali się w mundury ZOMO, a na ulicy pojawiły się niezastąpione koksowniki. Co godzinę puszczano przemówienie gen. Jaruzelskiego sprzed 24 lat informujące o wprowadzeniu stanu wojennego.
Po południu w Pałacu Kultury i Nauki odbył się panel dyskusyjny na temat "Stan wojenny - Młodzi pamiętają" z udziałem ministra kultury Kazimierza Michała Ujazdowskiego, historyków: Antoniego Dudka, Jerzego Eislera i red. Piotra Skwiecińskiego. Uroczystości zakończyły Msze św., odprawione w kościołach Wizytek oraz św. Anny, z udziałem najwyższych władz państwowych i przedstawicieli "Solidarności".
Zenon Baranowski

"Nasz Dziennk" 2005-12-14

Autor: ab