Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Stan wojenny na wystawie IPN

Treść

"Stan wojenny - spojrzenie po dwudziestu latach" - to tytuł wystawy, którą do 26 bm. można oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury w Hyżnem na Podkarpaciu. Przygotowało ją Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie.

Ekspozycja przedstawia przebieg i realia stanu wojennego na obszarze obecnego woj. podkarpackiego. Ukazuje sytuację osób internowanych w Załężu, Uhercach i Łupkowie, a także w Nisku i Gołdapi. Wśród prezentowanych dokumentów znalazły się m.in. decyzje o internowaniu i świadectwa zwolnienia z internowania, komunikaty dotyczące protestów głodowych, fotografie, zapiski więźniów oraz teksty modlitw. Ciekawym elementem ekspozycji są rozmaite przedmioty wykonane w obozach internowania, np. grafiki, znaczki pocztowe, koperty, pieczątki oraz przedmioty kultu religijnego.
Celem ekspozycji IPN jest przypomnienie trudnego w dziejach Polski okresu i uciążliwości życia codziennego na początku lat 80. Wystawa przedstawia podziemne struktury i działalność NSZZ "Solidarność" w środowiskach rolniczych i zakładach pracy, przebieg manifestacji organizowanych z okazji rocznic narodowych, nielegalną działalność wydawniczą i kolportażową, o której przypominają m.in. podziemne pisma i ulotki. Ekspozycję uzupełniają archiwalne zdjęcia wykonane 31 sierpnia 1982 r. w Rzeszowie i Stalowej Woli podczas największych manifestacji na Podkarpaciu. Ten ciekawy zbiór dokumentów i pamiątek poprzez obwieszczenia i zarządzenia administracyjne oraz represyjne orzeczenia sądowe czy wykazy osób zwolnionych z pracy pokazuje mechanizm zbrodniczych działań reżimu komunistycznego wobec środowisk niepodległościowych.
Wystawę przygotowano w oparciu o materiały i eksponaty podkarpackich muzeów, archiwa IPN i NSZZ "Solidarność" oraz zbiory osób prywatnych. IPN zachęca, by z bolesnymi wydarzeniami tamtego okresu zapoznała się zwłaszcza młodzież, dla której stan wojenny w Polsce to wyłącznie historia.
Mariusz Kamieniecki

"Nasz Dziennik" 2004-11-12

Autor: kl