Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Stan przedrzucawkowy. Czym jest i jak mu zapobiec? Zobacz

Treść

Stan przedrzucawkowy to jedna z najpoważniejszych przypadłości, z którymi mogą borykać się kobiety w ciąży. Zlekceważony – w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci przyszłej mamy, dlatego warto poznać jego przyczyny i sposoby zapobiegania.
Szacuje się, że stan przedrzucawkowy może stanowić powikłanie nawet 2-15% wszystkich ciąż. W krajach rozwiniętych ryzyko zgonu spowodowanego tym zaburzeniem jest zredukowane do minimum. Odpowiada za to nie tylko odpowiednia opieka medyczna, ale również profilaktyka wczesna – z pomocą przychodzą m.in. preparaty choliny.
Stan przedrzucawkowy – jak go rozpoznać?
Mianem stanu przedrzucawkowego określa się niewystępujące wcześniej nadciśnienie tętnicze – powyżej 140/90 mm Hg – oraz białkomocz. Przyczyny przypadłości nie są znane, można jednak wskazać kilka czynników zwiększających jej ryzyko.
Na stan przedrzucawkowy narażone są przede wszystkim kobiety:

  • z nadciśnieniem ciążowym występującym w obecnej ciąży,
  • z nadciśnieniem przewlekłym,
  • chorujące na cukrzycę typu I lub II,
  • z przewlekłymi chorobami nerek,
  • cierpiące na schorzenia wynikające z autoagresji, np. zespół antyfosfolipidowy.

Ponadto ryzyko wzrasta, gdy kobieta ma powyżej 40 lat, zmaga się z otyłością (BMI powyżej 35) lub jest w ciąży mnogiej. Istotną rolę może odgrywać także dziedziczne obciążenie stanem przedrzucawkowym.
Ważne działanie profilaktyczne
Ponieważ podłoże stanu przedrzucawkowego nie zostało w pełni poznane, nie można wdrożyć leczenia przyczynowego, które mogłoby przynieść zadowalające efekty. Duży nacisk kładzie się więc na działania profilaktyczne, które pozwalają zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia przypadłości.

  • Cholina – preparaty

Cholina (witamina B4) przyjmowana w okresie ciąży wpływa korzystnie nie tylko na rozwój płodu – ogranicza także prawdopodobieństwo stanu przedrzucawkowego u matki.
Ważne jest, by codziennie zapewnić organizmowi odpowiednią ilość witaminy B4 – zgodnie z zaleceniami wynosi ona 450 mg. W związku z tym, że zawartość tej substancji w pożywieniu jest mała, a jej stężenie w organizmie zmniejsza np. cukier, istotną rolę może odgrywać suplementacja choliny. Preparaty zawierające ten cenny składnik są rekomendowane przez ekspertów.

  • Wapń w formie suplementów

Suplementy z wapniem zalecane są dla kobiet obarczonych dużym ryzykiem wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Dotyczy to również ciężarnych, u których stwierdza się zmniejszoną ilość tego pierwiastka w organizmie.
Warto podkreślić, że badania naukowe nie potwierdzają zasadności podawania progesteronu, leków moczopędnych, heparyny niskocząsteczkowej czy leków przeciwnadciśnieniowych. Także przyjmowanie suplementów zawierających magnez, witaminę E i C oraz kwas foliowy nie znajduje uzasadnienia medycznego.

Autor: Silesian

Tagi: przedrzucawkowy