"Stalowa Wola w cieniu swastyki"
Treść
Pod takim tytułem została otworzona w Stalowej Woli plenerowa wystawa fotograficzna zorganizowana przez tutejsze Muzeum Regionalne w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. To kolejna ekspozycja przygotowana przez placówkę w ramach projektu "Sen o Victorii".
Na niemal stu wielkoformatowych fotografiach, umiejscowionych na placu w centrum Stalowej Woli, można prześledzić losy założonego w 1937 roku miasta i jego mieszkańców podczas okupacji niemieckiej. Fotografie są odpowiednio oświetlone, wystawę można także zwiedzać wieczorem. Jej organizatorzy pragnęli złożyć hołd osobom, które w różny sposób walczyły z okupantem. - Jest to pierwsza, na taką skalę i w takiej formie, próba ukazania rzeczywistości okupacyjnej w naszym mieście w latach 1939-1944. Warto zwrócić uwagę m.in. na zdjęcia z działań wojsk niemieckich w naszym regionie we wrześniu 1939 roku, skutki bombardowania budynków Zakładów Południowych przez niemieckie lotnictwo czy fotografie ulic Stalowej Woli, na których hitlerowcy zaprowadzili własny, okupacyjny porządek. Są zdjęcia budynku z zawieszoną na nim flagą z nazistowską swastyką, niemieckich żołnierzy stacjonujących w rozwadowskim klasztorze oraz na terenie huty. Można stanąć twarzą w twarz z bohaterami tamtych czasów - na ogół bardzo młodymi ludźmi, którzy walczyli za Ojczyznę i oddawali jej swe życie w ofierze - żołnierzami, konspiratorami, nauczycielami, księżmi, lekarzami czy zwykłymi, szarymi ludźmi. Każda z tych postaci ma do opowiedzenia własną historię - podkreśla Krzysztof Adamek, kurator wystawy. Zwraca on uwagę, że ekspozycja skierowana jest głównie do młodych odbiorców, którzy II wojnę światową znają przede wszystkim z filmów. Stąd nowoczesna forma, dzięki czemu historia miasta opowiedziana językiem fotografii i krótkich tekstów jest żywa, a przez to łatwiejsza do zrozumienia i ciekawsza dla młodego człowieka. Starsze pokolenie rozpozna na fotografiach znajome twarze: ks. Józefa Skoczyńskiego, dzięki któremu powstał pierwszy kościół w Stalowej Woli, księżną Annę Lubomirską, która przywoziła z Warszawy nielegalną prasę podziemną, dyrektorów szkół: Wacława Górskiego i Witolda Habdank-Kossowskiego, prowadzących tajne nauczanie.
Wystawa, która będzie czynna do 31 października, została obudowana szerokim programem edukacyjnym, noszącym nazwę "Sen o Victorii", nawiązującym zarówno do 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, jak i do dziejów miasta oraz regionu. Szczegółowa oferta lekcji muzealnych i warsztatów, zdjęcia archiwalne oraz materiały dydaktyczne zostały zamieszczone na specjalnej witrynie internetowej: www.muzeum.stalowawola.pl/senovictorii, przygotowanej z myślą o młodym odbiorcy.
Alicja Trześniowska
"Nasz Dziennik" 2009-09-08
Autor: wa