Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Stąd do wieczności

Treść

Fascynujące zabytki starożytnego Egiptu można obejrzeć w Zamku Lubomirskich w Stalowej Woli. Wystawa "Sekrety mumii, czyli stąd do wieczności" ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie daje możliwość poznania życia i obyczajów Egipcjan, zwłaszcza związanych z ich pochówkiem i wierzeniami dotyczącymi życia pozagrobowego.

Jak zaznaczyła pani Monika Dolińska, kustosz wystawy, wystrój grobowców w starożytnym Egipcie był barwny i bogaty. Przedstawiał życie i dorobek jego właścicieli. Egipcjanie wierzyli, że aby zapewnić zmarłemu szczęśliwy los w zaświatach, trzeba zachować jego ciało, a także pamięć wśród potomnych. Musiał otrzymywać pożywienie, mieć możliwość kontaktu ze światem żywych oraz być chroniony od nieprzyjaznych mocy. W związku z tym istniała konieczność ścisłego przestrzegania rytuałów pogrzebowych, formuł ofiarnych, magicznych zabezpieczeń oraz balsamowania ciała i odpowiedniego wyposażenia grobów.
W stalowowolskim muzeum, w pomieszczeniu urządzonym w stylu egipskiego grobowca, umieszczone zostały zabytkowe przedmioty związane z obyczajami pogrzebowymi: pięknie zdobione sarkofagi skrzyniowe i antropoidalne (o kształcie postaci ludzkiej) maski mumiowe i kartonaże okrywające ciała zmarłych, mumie zwierzęce i fragmenty mumii ludzkich, ozdoby w postaci naszyjników z fajansowych paciorków i amuletów, a także naczynia kanopskie, służące do przechowywania wnętrzności usuniętych podczas balsamowania. Wystawione są stożki pogrzebowe z imieniem i tytułami zmarłego oraz wezgłówki pod głowę mumii. Niezwykle cenna jest Księga Umarłych pani Bakai. Obejrzeć też można figurkę przedstawiającą duszę, ba, jeden z elementów osobowości ludzkiej; statuetki egipskich bóstw; figurki uszebti mające zastąpić zmarłego w pracy na polach Ozyrysa; magiczne amulety symbolizujące nowe życie, trwanie, dobrotliwą naturę; plakietkę z maską bóstwa odstraszającego demony i uskrzydlone skarabeusze - symbole wiecznego odrodzenia. Na jednej ze steli grobowych zachowało się wyobrażenie zmarłego spoczywającego na łożu podczas bankietu grobowego. Na wystawie prezentowane są fragmenty tac ofiarnych, gliniane, fajansowe lub kamienne naczynia z zestawu grobowego i stoły ofiarne z wyobrażeniami naczyń na wodę i basenikami na ofiary płynne, a nawet małe chlebki i owoce sykomory. Wiek najstarszych prezentowanych eksponatów wynosi około 5 tys. lat, najmłodszych ponad 1,5 tys. lat. Całości dopełniają wielkie plansze ukazujące życie w starożytnym Egipcie.
Wystawa czynna będzie do 12 marca br.
Alicja Trześniowska

"Nasz Dziennik" 2006-02-27

Autor: ab