Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Środowa audiencja ogólna

Treść

- Nauczenie się wyrzeczeń, prostoty, oszczędności, umiaru może zbudować społeczeństwo solidarne i pokonać wielki problem ubóstwa na świecie - mówił Benedykt XVI w czasie wczorajszej audiencji generalnej na placu św. Piotra w Watykanie. Papież podkreślił, że świat pracy trzeba zhumanizować, tak by z jej owoców mogli korzystać wszyscy.

W swojej katechezie Ojciec Święty przypomniał postać wywodzącego się z Konstantynopola, a żyjącego na przełomie VIII i IX wieku bizantyńskiego mnicha - św. Teodora Studytę. Urodził się on około 759 roku. Był jednym z najważniejszych reformatorów życia monastycznego w chrześcijaństwie bizantyńskim. Benedykt XVI wyjaśnił, że święty Teodor, reformując życie mnisze, pragnął uczynić z każdego klasztoru dobrze zorganizowaną wspólnotę, prawdziwie Ciało Chrystusa. Jak podkreślił Ojciec Święty, dla Teodora bardzo ważne było umiłowanie pracy. Dostrzegał w niej także kryterium osobistej pobożności, bo kto jest gorliwy w swoim zaangażowaniu materialnym, jest też gorliwy w życiu duchowym. Benedykt XVI zwrócił także uwagę na najważniejsze aspekty nauki duchowej św. Teodora. Wśród nich wymienił umiłowanie Wcielonego Chrystusa i Jego widzialność w Liturgii i ikonach, a także wierność łasce chrztu św. i życie w komunii Ciała Chrystusa, duch ubóstwa, trzeźwości, wyrzeczenia, czystości, pokorę i posłuszeństwo przeciw prymatowi własnej woli, niszczącemu tkankę społeczną i pokój dusz. - Starajmy się naśladować to nauczanie, które prawdziwie ukazuje nam drogę autentycznego życia! - zachęcał Następca św. Piotra.
Ojciec Święty jak zawsze zwrócił się do pielgrzymów z naszego kraju. W kilku słowach nawiązał do obchodzonego we wtorek Dnia Matki. - Nawiązując do tej okoliczności, dziękuję Bogu wraz z wami za święty dar, którym dla dziecka, rodziny, dla każdego z nas jest matka, jej miłość, jej serce. Najczulszej z matek, Maryi, w miesiącu Jej poświęconym, zawierzam wszystkie matki, ich radości i troski. I wam wszystkim z serca błogosławię! - powiedział Benedykt XVI po polsku.
MMP, PAP, KAI
"Nasz Dziennik" 2009-05-28

Autor: wa