Środowa audiencja ogólna
Treść
Wielką nadzieją dla ekumenizmu oraz gwarancją umocnienia tożsamości chrześcijańskiej każdego z nas i odmłodzenia całego Kościoła nazwał Benedykt XVI dziedzictwo, jakie pozostawił po sobie św. Paweł Apostoł. Podczas wczorajszej audiencji Papież zaapelował o pokój i pojednanie w Sri Lance, gdzie ciągle rośnie liczba ofiar w wyniku zaostrzania się konfliktu.
Wczorajsza katecheza zakończyła cykl poświęcony życiu i nauczaniu św. Pawła Apostoła. Papież mówił m.in. o męczeńskiej śmierci świętego i niezwykłym bogactwie myśli i idei, jakie pozostawił po sobie dla całego Kościoła.
Ojciec Święty wyjaśnił, że choć Nowy Testament nie opisuje męczeńskiej śmierci św. Pawła, to jednak zachowały się o niej wzmianki w innych pismach wczesnochrześcijańskich. Dokładny opis wydarzeń podają "Dzieje Pawła", które powstały pod koniec II wieku. Ze źródeł wynika, że Paweł został skazany przez Nerona i ścięty mieczem w Rzymie w czasie prześladowań chrześcijan między 64 a 68 rokiem. Pochowany został poza murami Wiecznego Miasta. Jednak apostoł pozostawił Kościół z pięknym dziedzictwem jego myśli - zapisanym w jego listach do wspólnot. Jak podkreślił, zapoznanie się z nim może być wielkim pożytkiem dla każdego człowieka. Papież zwrócił uwagę zwłaszcza na jego dokonania w dziedzinie egzegezy, które pomagają dostrzec coraz większą zbieżność między katolikami a protestantami odnośnie do punktów kontrowersyjnych w przeszłości. - Z tej perspektywy dziedzictwo św. Pawła jest wielką nadzieją dla ekumenizmu - podkreślił Benedykt XVI.
Papież wskazał, że bardzo ważne jest to, iż listy św. Pawła bardzo szybko weszły do liturgii. Szybko stały się duchowym pożywieniem dla chrześcijan. Dzięki temu "Paweł został mistrzem i apostołem narodów aż po dzień dzisiejszy".
Jak co tydzień Ojciec Święty przemawiał w kilku językach. - Witam serdecznie pielgrzymów polskich! Wyrażam radość, że w Roku św. Pawła tak chętnie przybywacie do Rzymu, by poznać miejsca uświęcone jego obecnością, nauczaniem i męczeńską śmiercią. Niech to pielgrzymowanie pogłębi waszą wiarę i sprawi, by tak jak dla św. Pawła, tak i dla was Chrystus stał się wszystkim w życiu. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! - powiedział Benedykt XVI po polsku.
MMP
"Nasz Dziennik" 2009-02-05
Autor: wa