Środowa audiencja ogólna
Treść
- Grzech jest raną, a jedynym lekarstwem, które może z niego uleczyć, jest pokuta - mówił wczoraj Ojciec Święty w czasie audiencji ogólnej w Watykanie. W katechezie przypomniał osobę i nauczanie Afrahata - syryjskiego Ojca Kościoła z IV wieku, zwanego Perskim Mędrcem. Pozdrawiając różne grupy językowe, zwrócił się także do Polaków.
Urodzony w III wieku prawdopodobnie na terenie dzisiejszej Syrii Afrahat jest jednym z najważniejszych i najbardziej tajemniczych Ojców Kościoła. Jak zwrócił uwagę Benedykt XVI, znaczną część swojego nauczania poświęcił on modlitwie, która "staje się życiem chrześcijanina, przesiąkniętym bliskością z Bogiem, a tym samym miłością bliźniego". Ten wschodni pisarz chrześcijański był prawdopodobnie mnichem, a według niektórych źródeł również biskupem. Jest jednym z przedstawicieli Kościołów semickich, w których narodziła się Biblia i którego teologia nie była naznaczona wpływami greckimi. Sam określał się jako "uczeń Pisma Świętego", które stało się dla niego źródłem natchnienia. Mędrzec ten często pisał o zbawieniu dokonanym przez Jezusa Chrystusa jako o uzdrowieniu, a o samym Jezusie jako o lekarzu. Papież podkreślił, że ważne miejsce w nauczaniu Afrahata zajmowała pokora, która umożliwia wejście w relację z Bogiem. Uczył on, że ciało ludzkie, podobnie jak ciało zmartwychwstałego Jezusa, jest wezwane do piękna i miłości. To wiara, dzięki której Chrystus zamieszkuje serce człowieka, umożliwia pogodną miłość, wyrażającą się w miłowaniu Boga i bliźniego. Afrahat mówił też o konieczności postu, który rozumiał bardzo szeroko - jako wstrzemięźliwość od jedzenia, próżnych słów, gniewu, niektórych dóbr. - Jest on niezbędny do czystego i świętego życia - stwierdził Ojciec Święty. Warto zwrócić uwagę, że dla tego starożytnego mędrca istotą modlitwy i warunkiem jej skuteczności była jej jedność z praktykowaniem miłości bliźniego. - Modlitwa jest miła, kiedy przynosi ulgę bliźniemu. Jest wysłuchana, gdy znajduje się w niej przebaczenie zniewag. Jest silna, kiedy jest pełna mocy Bożej. Afrahat zaprasza nas do modlitwy, która staje się życiem chrześcijanina - powiedział na zakończenie katechezy Benedykt XVI.
Pozdrawiając pielgrzymów w różnych językach, Papież zwrócił się także do Polaków. - Witam serdecznie pielgrzymów polskich. W liturgii obchodzimy dzisiaj wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. W doskonały sposób wypełniła Ona wolę Ojca Niebieskiego. Niech Maryja pomaga nam włączyć nasze życie w Boży plan zbawienia. Wam tu obecnym i waszym bliskim z serca błogosławię.
SJ, KAI
"Nasz Dziennik" 2007-11-22
Autor: wa