Środowa audiencja ogólna
Treść
- Stańmy się wszyscy ludami nadziei. Bądźmy zdeterminowani w naszym pragnieniu i wysiłkach na rzecz pokoju - mówił wczoraj Ojciec Święty, kierując słowa pozdrowienia do mieszkańców Ziemi Świętej, do której uda się z tygodniową wizytą już jutro. W czasie audiencji ogólnej w Watykanie Benedykt XVI wyraził nadzieję, że ta pielgrzymka "przyniesie owoce dla życia duchowego i obywatelskiego wszystkich zamieszkujących Ziemię Świętą".
Ojciec Święty przypomniał, że podejmuje tę podróż apostolską przede wszystkim, by odwiedzić miejsca, które swoim życiem uświęcił Jezus, i modlić się tam o dar pokoju i jedności dla rodzin i dla wszystkich tych, którzy mieszkają w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie.
W wygłoszonej wcześniej katechezie Benedykt XVI mówił o postaci i nauczaniu św. Jana Damasceńskiego. Przypomniał, że święty ten należał do najważniejszych ojców Kościoła wschodniego. Urodził się w obecnej stolicy Syrii ok. 650 r., w czasie gdy miasto to znajdowało się już w rękach muzułmanów. Był naocznym świadkiem transformacji kulturowej swego rodzinnego miasta z metropolii chrześcijańskiej w islamską. W owym czasie istniały kontrowersje teologiczne dotyczące tego, czy można oddawać cześć wyobrażeniom Chrystusa i świętych. Święty Jan Damasceński wskazał, że jedyną autentyczną nowością w świecie jest fakt, iż Bóg stał się człowiekiem, że przyoblekł się w materię i stał się widzialny jako człowiek. Z chwilą wcielenia Boga w Jezusie materia zyskała nową godność. - Materia służy teraz jako znak i sakrament naszego spotkania z Bogiem. Gdy uczestniczymy w sakramentach, gdy oddajemy cześć ikonom, jeśli czynimy to w wierze i mocy Ducha Świętego, stają się one prawdziwie środkami łaski - nauczał Benedykt XVI.
Zwracając się do Polaków, Papież przypomniał, że jutro przypada uroczystość głównego patrona naszej Ojczyzny, a szczególnie Krakowa, św. Stanisława, biskupa i męczennika. - Broniąc wartości ewangelicznych, przelał krew męczeńską. Wspominając go, bądźmy wierni zasadom, które wskazywał - powiedział po polsku, polecając naszej modlitwie swoją podróż do Ziemi Świętej.
Na placu św. Piotra zgromadziło się wczoraj ok. 20 tys. pielgrzymów z wielu krajów świata. Były wśród nich rodziny nowych gwardzistów szwajcarskich, którzy złożyli w tym dniu przysięgę na wierność Ojcu Świętemu, przedstawiciele władz kantonu Zurich oraz tamtejsza orkiestra policyjna.
SJ, KAI
"Nasz Dziennik" 2009-05-07
Autor: wa