Środowa audiencja ogólna
Treść
Prawdziwym świadkiem wiary nazwał św. Ambrożego Ojciec Święty. Postać tego biskupa Mediolanu z IV wieku była przedmiotem katechezy Benedykta XVI w czasie wczorajszej audiencji ogólnej w Watykanie. Papież podkreślił, że ten wielki doktor Kościoła umiał łączyć nauczanie o Bogu ze świadectwem własnego życia, wywierając tym samym wielki wpływ na współczesnych. W audiencji wzięło udział ponad 30 tys. osób z całego świata, w tym wielu naszych rodaków.
W katechezie Benedykt XVI podkreślił, że to głównie dzięki św. Ambrożemu nawrócił się św. Augustyn. Przypomniał, że hasłem życia tego świętego biskupa były słowa: "Chrystus jest dla nas wszystkim". Głoszenie wiary jest skuteczne tylko wtedy, gdy jest świadectwem życia tego, kto tego naucza, i "przykładem wspólnoty chrześcijańskiej", jak to było w przypadku św. Ambrożego i jego Kościoła lokalnego, mówił Ojciec Święty. Przypomniał w tym miejscu "Wyznania" św. Augustyna, z których wynika, że do nawrócenia popchnęło tego "młodego afrykańskiego sceptyka i desperata", jak sam siebie określał, świadectwo św. Ambrożego i wspólnoty mediolańskiej, która modliła się i śpiewała razem jak jedno ciało, zdolne przeciwstawić się oporowi potęgi cesarza i jego matki, którzy chcieli zbudować gmach dla arian.
Po wygłoszeniu katechezy i streszczeniu jej w kilku językach Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów z różnych krajów. Tradycyjnie były też słowa skierowane do Polaków. - Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów z Polski. Witam szczególnie siostry elżbietanki przybyłe w dziękczynnej pielgrzymce za beatyfikację matki Marii Luizy Merkert. Wraz z wami i z całym Kościołem w Polsce dziękuję Bogu za ducha wiary i apostolską posługę tej śląskiej samarytanki. Was tu obecnych i waszych bliskich polecam jej opiece. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus - powiedział po polsku.
Wśród Polaków obecnych na audiencji byli m.in. ks. abp Tomasz Peta z Astany w Kazachstanie, zarząd zgromadzenia elżbietanek, delegacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożona z muzealników i konserwatorów zabytków, a także grupy parafialne i pątnicy indywidualni z różnych diecezji polskich i z zagranicy. Wielu polskich pielgrzymów przybyło do Wiecznego Miasta w związku z planowaną na 27 bm. beatyfikacją Sługi Bożej m. Celiny Chludzińskiej-Borzęckiej. Na zakończenie Benedykt XVI odśpiewał z wiernymi po łacinie "Modlitwę Pańską" i udzielił wszystkim wraz ze zgromadzonymi na audiencji księżmi biskupami błogosławieństwa apostolskiego.
SJ, KAI
"Nasz Dziennik" 2007-10-25
Autor: wa