Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Środowa audiencja ogólna

Treść

- Każdy lud powinien wnieść we własną kulturę Orędzie Objawione i wyrazić prawdę zbawczą językiem jemu właściwym - mówił wczoraj Ojciec Święty Benedykt XVI, przypominając w katechezie postacie świętych Cyryla i Metodego. Papież wskazał na ich historyczną rolę w rozwoju kulturowym, narodowym i religijnym ludów słowiańskich.

Przedstawiając postacie świętych braci Cyryla i Metodego, Ojciec Święty wskazał na ich największą misję, jaką było danie ludom słowiańskim możliwości czytania Pisma Świętego i modlenia się w języku ojczystym. Obaj bracia bowiem przeciwstawiali się herezji trzech języków, według której można się modlić do Boga jedynie po hebrajsku, grecku i łacinie. Święty Cyryl - czerpiąc z pism św. Grzegorza z Nazjanzu - był przekonany o ogromnej wartości języka w przekazywaniu Ewangelii. Twierdził, że narody słowiańskie nie będą uważały, że otrzymały pełnię Objawienia, jeżeli nie usłyszą go we własnym języku, ani nie będą mogły w nim czytać Pisma Świętego.
Jak podkreślił Benedykt XVI, misja Cyryla i Metodego owocowała później w narodach słowiańskich, wpływając na ich rozwój kulturalny, narodowy i religijny. Potwierdził to Papież Pius XI, nazywając ich apostołami Słowian. A ich rola historyczna została oficjalnie uznana przez Jana Pawła II, który ogłosił ich współpatronami Europy wraz ze św. Benedyktem. Jak zauważył Papież, dzieło świętych Cyryla i Metodego stanowi klasyczny przykład tego, co dzisiaj określa się terminem "inkulturacji". - Każdy lud powinien wnieść we własną kulturę Orędzie Objawione i wyrazić prawdę zbawczą językiem jemu właściwym - podkreślił Papież. Jak zauważył, zakłada to bardzo trudną pracę związaną z przekładem Pisma Świętego, wymaga zastosowania odpowiednich terminów, aby nie zniekształcić bogactwa Słowa Objawionego. - W tym względzie obaj święci bracia pozostawili świadectwo bardzo znaczące, ku któremu Kościół spogląda także dzisiaj, aby czerpać z niego inspirację i ukierunkowanie - zakończył Papież.
Ojciec Święty zwrócił się również do Polaków, wśród nich obecna była pielgrzymka diecezji świdnickiej na czele z jej pasterzami ks. bp. Ignacym Decem i ks. bp. Adamem Bałabuchem. - Moją myśl i słowo pozdrowienia kieruję do pielgrzymów polskich. W piątek, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, rozpoczniemy Rok Kapłański. Jego hasłem będzie: "Wierność Chrystusa, wierność kapłana". Niech Serce Jezusa, dobroci i miłości pełne, umocni kapłanów w świętości i wierności Bogu. Polecając wszystkich kapłanów waszej modlitwie, z serca wam błogosławię - powiedział Benedykt XVI po polsku.
MMP
"Nasz Dziennik" 2009-06-18

Autor: wa