Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Sprawiedliwość - idee a rzeczywistość"

Treść

Pod takim tytułem pojawił się kolejny tom cyklu "Przyszłość Cywilizacji Zachodu", wydany przez Fundację "Lubelska Szkoła Filozofii Chrześcijańskiej". Zebrane zostały w nim referaty wygłoszone podczas sympozjum na temat sprawiedliwości na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

"Sympozjum poświęcone sprawiedliwości zgromadziło uczestników z wielu krajów, reprezentujących różne dziedziny humanistyki, takie jak filozofia, teologia, historia. Pozwoliło to na dość interesujące spojrzenia na ten najważniejszy wymiar ludzkiego życia społecznego, które bez sprawiedliwości prowadzi do różnych form totalitaryzmu, a więc faktycznie staje się dla ludzi nieszczęściem i utrapieniem. Bo sprawiedliwość, choć obejmuje relacje międzyludzkie, to ostatecznie skierowana być musi na każdego człowieka" - pisze we wstępie pracy prof. Piotr Jaroszyński, kierownik Katedry Filozofii Kultury KUL. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. profesorowie ze Stanów Zjednoczonych: Peter A. Redpath z referatem "Sprawiedliwość w Nowym Porządku Świata: redukcja sprawiedliwości do tolerancji w Nowym Totalitarnym Państwie Światowym" i Tom Michaud z referatem "Krytyka sprawiedliwości 'poprawnej politycznie'" oraz Pablo Pérez López z Hiszpanii z tematem "Sprawiedliwość a osądzanie historii: wokół problemu oskarżania przeszłości". W sympozjum uczestniczył także śp. o. prof. Mieczysław Albert Krąpiec, którego wykład dotyczył "Bytowych podstaw sprawiedliwości". "Wykład Ojca Profesora Mieczysława Alberta Krąpca był znakomity, ponieważ dotykał tego, co dla sprawiedliwości najważniejsze: oddania człowiekowi tego, co jemu się należy, dlatego że jest człowiekiem. Nie można bowiem poświęcać dobra człowieka dla dobra jakiegokolwiek abstraktu ani jakiejkolwiek ideologii" - dodaje na początku książki profesor Jaroszyński.
W książce znajdziemy ponadto wykłady m.in. s. prof. Zofii J. Zdybickiej USJK ("Sprawiedliwość a miłosierdzie chrześcijańskie"), prof. Henryka Kieresia ("Utopia i sprawiedliwość"), ks. dr. Pawła Tarasiewicza ("Marksistowska koncepcja sprawiedliwości") oraz przywołanego wyżej prof. Piotra Jaroszyńskiego ("Sprawiedliwość: od mitologii do ideologii"). W swoim tekście profesor Jaroszyński zwraca uwagę na fakt, że sprawiedliwość leży u podstaw życia społecznego, tak jak prawda u podstaw życia poznawczego, dobro u podstaw życia moralnego, a piękno u podstaw życia twórczego. I właśnie z tego powodu, że społeczeństwo odgrywa bardzo ważną rolę w formowaniu każdego człowieka, należy ją w szczególny sposób wyeksponować. Profesor zauważa również, że zastanawiając się nad istotą sprawiedliwości, warto podjąć refleksję nad jej mitologicznym rozumieniem. W ten sposób lepiej zrozumiemy zagrożenia, jakie niesie ze sobą współczesna cywilizacja - "naukowa co do środków [technika - przyp. red.], ale mitologiczna co do zasad i celów".
Piotr Czartoryski-Sziler
Sprawiedliwość - idee a rzeczywistość, Fundacja "Lubelska Szkoła Filozofii Chrześcijańskiej", Lublin 2009
Książkę można będzie nabyć w Księgarni
"Naszego Dziennika":
w Warszawie, al. Solidarności 83/89 (w pobliżu placu Bankowego), tel. (22) 850 60 20,
e-mail: ksiegarnia.wawa@naszdziennik.pl;
w Krakowie, ul. Starowiślna 49, 31-038 Kraków, tel. (12) 431 02 45 (możliwość realizacji zamówień telefonicznych),
e-mail: ksiegarnia@naszdziennik.pl;
a także w Fundacji "Lubelska Szkoła Filozofii Chrześcijańskiej", Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin, tel. (81) 445 40 38,
e-mail: fundacja@fundacja.hg.pl
"Nasz Dziennik" 2009-04-14

Autor: wa