Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sprawdzić kupno akcji Polsatu

Treść

Kupno akcji Polsatu przez niemiecki koncern prowadzi do nadmiernego skupienia mediów w ręku jednego podmiotu i ogranicza konkurencję na rynku - uważa członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Lech Haydukiewicz. Na przyszłotygodniowym posiedzeniu Rady wystąpi on z wnioskiem o zbadanie tej transakcji.

- KRRiT nie ma wprawdzie prerogatyw w tym zakresie, a zakaz przejęcia akcji może wydać jedynie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Uważam jednak, że Krajowa Rada jako organ, który stoi na straży wolności słowa w radiu i telewizji, powinna się w tej sprawie wypowiedzieć - uważa członek Rady Lech Haydukiewicz. Chce on, żeby KRRiT podjęła uchwałę w tej sprawie.
"W przypadku gdy jeden z podmiotów obejmuje pakiet udziałów dających mu ponad 25 proc. głosów na walnym zgromadzeniu przedsiębiorstwa, UOKiK dokonuje kontroli koncentracji przedsiębiorców, która to kontrola ma na celu przeciwdziałanie nadmiernej konsolidacji i uzyskiwania na rynku pozycji dominującej, powodującej istotne ograniczenie konkurencji" - stwierdza w swoim oświadczeniu Haydukiewicz. "Jeżeli w wyniku koncentracji konkurencja na rynku zostanie w istotny sposób ograniczona (w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej przedsiębiorcy), prezes UOKiK może zadecydować o zakazie przejęcia akcji" - przypomina członek Rady. "Uważam, iż tak właśnie jest w przypadku kupna 25,1 proc. udziałów Polsatu przez koncern Axel Springer" - ocenił Haydukiewicz.
- Akurat w tym konkretnym przypadku nie widzę żadnego zagrożenia dla pluralizmu, nie mówiąc już o koncentracji kapitału. Natomiast taka debata jest potrzebna na przyszłość - odniósł się do stanowiska Haydukiewicza inny członek Rady Wojciech Dziomdziora.
Tomasz Borysiuk (członek KRRiT) przed oceną inicjatywy swojego kolegi z Rady musi zapoznać się z jego argumentami, a swoje zdanie wyrazi po obradach KRRiT dotyczących tej sprawy. Stanowisko innych członków Rady na razie nie jest znane.
Axel Springer ujawnił kilka dni temu, że dokonał parafowania umowy kupna 25,1 proc. akcji Polsatu. Obecny w Polsce od 1994 r. niemiecki koncern wydaje w naszym kraju gazety: "Fakt" i "Dziennik", tygodnik "Newsweek", miesięcznik "Forbes", kilka czasopism kobiecych (m.in. "Olivia"), czasopisma młodzieżowe ("Dziewczyna") oraz motoryzacyjne i komputerowe.
ZB
"Nasz Dziennik" 2006-12-07

Autor: wa