Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sprawdzanie skuteczności środków do dezynfekcji przez zamgławianie

Treść

W ostatnim czasie - przez pandemię koronawirusa - ogromny wzrost popularności przeżywają środki do dezynfekcji pomieszczeń poprzez zamgławianie. Rynek produktów biobójczych przeżywa prawdziwe, niesłabnące oblężenie. Jest to jednak związane równocześnie z wydaniem przez Europejski Komitet Normalizacyjny normy, która dopuszcza tę metodę do użytku. Norma posiada oznaczenie 17272:2020-10. Oprócz wspomnianej już pandemii, która opanowała świat i sparaliżowała wiele krajów, popularność metody dezynfekcji pomieszczeń poprzez zamgławianie wzrosła również za sprawą większej świadomości społeczeństwa oraz przywiązywania dużej uwagi do porządku, czystości oraz odkażania pomieszczeń, zarówno domów, jak i miejsc publicznych. Głównie jednak zamgławianie jest popularne w ośrodkach zdrowotnych, placówkach oświaty, hotelach i miejscach opiekuńczych.

Z tego też powodu metoda dezynfekcji poprzez zamgławianie jest często wyszukiwaną usługą. Wiele osób decyduje się na pomoc specjalistycznych laboratoriów, które oferują testy i dobór odpowiedniego zakresu badawczego.

Dezynfekowanie pomieszczeń przez zamgławianie jest bardzo popularne w czasach pandemii SARS-COV-2. Jest to metoda, która polega na rozpyleniu w konkretnym miejscu specjalnych środków dezynfekujących, występujących w postaci gazu, pary albo aerozolu. Rozproszenie nim jest dość proste i odbywa się przy pomocy specjalnie przystosowanych do tego urządzeń. Zamgławianie jest więc procesem automatycznym. Sprzęt samodzielnie dobiera dawkę środka do dezynfekcji, a następnie rozpyla ją o określonej godzinie. Rola człowieka jest więc właściwie znikoma. Coraz więcej specjalistów z dziedziny dezynfekcji pracuje nad środkami, które pozwoliłyby na rozpylanie ich bez udziału dodatkowych urządzeń. Głównie chodzi o produkty albo urządzenia służącego do jednorazowego użytku, będą działały po ciśnieniem i rozpylały środek bezpośrednio z pojemnika.

Do zalet dezynfekcji zamgławiania przyczynia się również to, że jest to o wiele bardziej skuteczna metoda w stosunku do tych, które służą na przykład tylko do spryskiwania powierzchni. Aerozol lub gaz potrafi doskonale dotrzeć do nawet najtrudniejszych miejsc, dlatego wirusy i drobnoustroje są w pełni eliminowane. To również pewność, że żadna powierzchnia nie zostanie uszkodzona.

Zamgławianie - jak wygląda procedura badawcza?

Podczas zamgławiania, procedura badawcza jest podzielona na kilka etapów. Po pierwsze, jest to test wstępny, a następnie badanie właściwe i opracowanie szczegółowego raportu z wynikami.

Po pierwsze, test wstępny

Na samym początku przeprowadzamy test wstępny, który ocenia wydajność urządzenia w specjalnych pomieszczeniach służacych do testowania. Według normy, możliwe jest badanie w pomieszczeniach do 4 metrów kwadratowych, jeśli mamy do czynienia z niewielką powierzchnią oraz od 30 do 150 metrów kwadratowych przy dużych pomieszczeniach. Warunki powinny być takie same, jak te w trakcie testu skuteczności. Szczepem testowym powinien być natomiast Staphylococcus aureus. Zredukowanie patogenu o co najmniej 5 logarytmów jest znakiem, że metodyka jest zwalidowana.

Po drugie, badanie właściwe

Kolejnym etapem jest badanie skuteczności biobójczej. Przede wszystkim polega to na umieszczeniu w pomieszczeniu płytek testowych, które są pokryte zawiesiną z organizmem wzorcowym w ustalonych od emitora odległościach. Ich rozmieszczenie musi być zgodne z wymaganiami oraz normami określonymi w EN 17272. W ten sposób mamy pewność, że ocena skuteczności zamgławienia będzie skuteczna. Po rozlokowaniu płytek, należy przejść do rozpylenia preparatu według instrukcji producenta. Należy wspomnieć, że ogromną rolę w całym procesie ma korelacja urządzenia z zastosowanym środkiem dezynfekującym. Zależna jest od niej efektywność testu. Sam proces dezynfekcji jest raczej rozległy czasowo. Może trwać od zaledwie paru minut nawet do kilku godzin. Po zakończeniu badań, specjaliści z laboratorium, które przeprowadzało testy, oceniają stopień redukcji bakterii i wirusów względem wymagań normy. Po wszystkim przygotowywany jest raport z badania.

Wybór preparatów biobójczych stosowanych do zamgławiania

Bardzo istotną kwestią jest - w tworzeniu chemicznych środków do dezynfekcji - ich bezpieczeństwo względem zarówno powierzchni, jak i człowieka przebywającego w zamgławianych pomieszczeniach. Ich szkodliwość musi być jak najmniejsza, dlatego też opracowuje się je w taki sposób, by nie miały negatywnego wpływu na zdrowie i życie ludzi ani też nie przyczyniały się do niszczenia znajdujących się w środku obiektów. Ważne jest także to, by po procesie odkażania łatwo można było wywietrzyć pomieszczenie. Najczęściej do eliminacji bakterii stosuje się więc substancje czynne w postaci nadtlenku wodoru albo pochodne związki od podchloryny sodu. Bardzo popularny jest także kwas podchlorawy.

Jak wygląda dobór zakresu badawczego?

Aby ocena skuteczności biobójczej była jak najbardziej skuteczna, konieczne jest stosowaniem się do normy PN-EN 17272. Wybór zakresu badawczego jest jednak uzależniony od tego, jakie wymagania ma zleceniodawca i jakie warunki panują w konkretnym pomieszczeniu. Pokój testowy musi być jak najlepiej odwzorowany. Test dezynfekcji metodą zamgławiania musi zachowywać wymagania metodyki. Nie ma miejsca na błędy, bowiem taki sposób dezynfekcji jest stosowany między innymi w obszarach medycznych, domowych, weterynaryjnych, jak również i przemysłowych. Zamgławianie zostało opracowane w oparciu o normy francuskie, ale w związku z pandemią koronawirusa, w 2020 roku ulepszono ją i zastąpiono lepszą metodą.

Autor: Silesian