Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Spotkanie ze świętością budzi w nas bojaźń

Treść

Polecenie: Wypłyń na głębię (Łk 5,4), dane przez Pana Jezusa w dzisiejszej Ewangelii św. Piotrowi, uczynił Jan Paweł II wezwaniem, hasłem na XXI wiek. Naszą ostoją jest głębia, sięganie do samych źródeł. Dzisiejszy kryzys wiary polega na tym, że wiara została sprowadzona do uznania określonych prawd i do w miarę porządnego zachowywania się. Do zakresu wiary nie należy już np. to, o co się modli św. Paweł dla Kolosan:

nie przestajemy za was się modlić i prosić /Boga/, abyście doszli do pełnego poznania Jego woli, w całej mądrości i duchowym zrozumieniu (Kol 1,9).

Dla „zwykłego” wierzącego wystarczy, aby uznawał to, co Kościół uznaje za prawdy, bez szczególnego wnikania w te prawdy, bo byłoby to nazbyt trudne. Zresztą w samym Kościele niezbyt często mówi się o głębszych treściach, a jeszcze rzadziej wprowadza w nie przez praktyki duchowe. Wyraźnie brak katechez mistagogicznych, praktycznego wprowadzania w doświadczenie Boga obecnego w sakramencie i życiu codziennym, w praktykę modlitwy, w stałe praktyki ascetyczne ukierunkowane na czystość serca, aby doświadczać Bożej obecności. Właściwie katecheza ogranicza się do ustnego przekazu prawd wiary. Natomiast jeżeli chrześcijaństwo ma się ostać, to tylko jako autentyczne doświadczenie głębi.

Dzisiejsze czytania liturgiczne: Kol 1, 9-14; Łk 5, 1-11

W czasie działalności Pana Jezusa służyły temu cuda. Po doświadczeniu cudownego połowu ryb św. Piotr zrozumiał, że ma do czynienia z Kimś bliskim Bogu, dlatego przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny (Łk 5,8). Spotkanie ze świętością budzi w nas bojaźń. Bez niej nasza relacja do Boga jest dzisiaj nacechowana brakiem powagi. Wydaje nam się, że Bóg miłosierny jakoś nam przebaczy wszystko, nie policzy win i dopuści do swojego królestwa. Ale w wierze, jaką nam przyniósł Pan Jezus, nie chodzi jedynie o „załapanie” się do grona ludzi w raju, ale o głęboką więź zawierzenia i poznania w miłości, która prowadzi do pełnej komunii życia.

Kiedy wchodzimy w misterium Eucharystii, chodzi właśnie o sięganie do źródła i wnikanie w święte sprawy Boże aż po całkowite zjednoczenie się z Nim w komunii.

Komentarze liturgiczne na każdy dzień roku –zerknij tutaj i wybierz to, co najbardziej cię interesuje :)

Włodzimierz Zatorski OSB | Jesteśmy ludźmi

Źródło: ps-po.pl, 03 września 2015

Autor: mj