Spotkanie z teatrami w Krakowie
Treść
III Krakowska Noc Teatrów odbędzie się z 12 na 13 czerwca. W tegorocznej imprezie udział weźmie jedenaście teatrów instytucjonalnych oraz ponad dwadzieścia nieinstytucjonalnych grup teatralnych. Spektakle będą grane również na miejskich placach, w piwnicach i klubach Krakowa. W programie: wystawy, warsztaty oraz możliwość zobaczenia miejsc, na co dzień niedostępnych dla publiczności.
Podczas pierwszej Nocy Teatrów wystawionych zostało pięćdziesiąt spektakli, podczas kolejnej - sześćdziesiąt, w tym roku zaplanowano ich siedemdziesiąt. Niektóre zostaną zaprezentowane w warunkach plenerowych na pięknej scenie Krakowa, na Rynku Głównym, Małym Rynku i w Alei Róż w Nowej Hucie - mówi Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Do ciekawej propozycji Nocy Teatrów należy m.in. oferta Teatru im. Juliusza Słowackiego, w której znalazła się prezentacja utworów napisanych specjalnie na tę Noc przez Annę Burzyńską (kierownika literackiego Teatru Słowackiego). Balet Dworski "Cracovia Danza" oraz Stowarzyszenie "Piwnica Świętego Norberta" zapraszają na koncert-widowisko "Krakus" według Cypriana Kamila Norwida z pieśniami do wierszy Karola Wojtyły. Spektakl w ramach Nocy zostanie zaprezentowany o godz. 22.30 na Małym Rynku. Jednak swoją premierę będzie miał już 10 bm. o godz. 20.00 w Teatrze "Groteska" w 30. rocznicę Mszy św. Ojca Świętego Jana Pawła II na Błoniach.
Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzania budynków Opery Krakowskiej i Teatru im. J. Słowackiego oraz udział w warsztatach Teatru Lalki, Maski i Aktora "Groteska". Oprócz spektakli teatralnych w programie przewidziano wystawy, warsztaty dla dzieci, imprezy tematyczne. Nowością jest fakt, że relację będzie można oglądać on-line za pośrednictwem strony internetowej (www.krakowskienoce.pl). Pod tym adresem znajduje się także dokładny program oraz miejsca, gdzie można dostać bezpłatne wejściówki. W krakowską Noc Teatrów zainaugurowany zostanie XIII Letni Festiwal Opery Krakowskiej, który potrwa do 5 lipca. Właśnie 12 czerwca zostanie odsłonięta tablica z nową nazwą ulicy, która nosić będzie imię gwiazdy krakowskiej operetki - Iwony Borowickiej. O nadanie imienia ulicy tej wielkiej primadonny starała się Ewa Warta-Śmietana, artystka, śpiewaczka, prezes Fundacji Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2009-06-03
Autor: wa