Spotkanie z Błogosławionym
Treść
Wierni z całego świata oddają cześć błogosławionemu Janowi Pawłowi II, którego trumna z relikwiami znajduje się już w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie. Ojciec Święty wciąż jest tak blisko nas.
Po zakończeniu poniedziałkowej Mszy Świętej dziękczynnej za dar beatyfikacji Ojca Świętego do Bazyliki Świętego Piotra, gdzie wystawiono trumnę z relikwiami Błogosławionego, natychmiast ustawiła się kilkusetmetrowa kolejka. Nad rzeszą pielgrzymów znów powiewały biało-czerwone flagi.
Grzegorz, dwudziestosiedmiolatek z Sokół, stoi w kolejce do bazyliki, żeby pomodlić się za swoją rodzinę - trzy siostry i trzy chrześniaczki. Roman Dobrowolski z Ostrołęki martwi się z kolei, że nie zdąży pomodlić się przed zamknięciem świątyni. Bardzo mu na tym zależy, bo specjalnie zrezygnował z wycieczki na Monte Cassino, gdzie walczyło wielu członków jego rodziny. Brat pana Romana, Henryk, mówi jednak: "Całe życie czekałem, żeby tu przyjechać".
Jenny z New Jersey przyjechała do Rzymu, aby modlić się za wstawiennictwem Jana Pawła II o pokój na świecie. Silvia, Meksykanka, pragnie z kolei w imieniu wszystkich mieszkańców swojego kraju wyrazić wdzięczność Ojcu Świętemu. - W Meksyku trwa teraz wielkie święto. Nie zapomnimy Jana Pawła II, będziemy modlić się o Jego opiekę i wstawiennictwo. Meksyk semper fidelis! - mówi Silvia z uśmiechem.
W kolejce, zdominowanej tego dnia przez Polaków, słychać modlitwę różańcową, Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz pieśni: "Czarną Madonnę", "Boże, coś Polskę", "Liczę na Ciebie, Ojcze". - Madonno... - śpiewa stojąca obok nas Włoszka. - Mimo że nie rozumiem słów, to przecież mogę się modlić, nucąc po prostu melodię tej pięknej pieśni - mówi. Po kilkunastu minutach śpiewa już jednak z Polakami: "Matko Boska, Królowo Polska", i pokazuje nam obrazek Maryi, który nosi przy sobie w portfelu.
Modlitwa u stóp Błogosławionego
W kolejce do bazyliki nastrój jest zarazem radosny i poważny. Wielu Polakom przypomina się atmosfera, jaka towarzyszyła nam podczas pielgrzymek Papieża do Ojczyzny.
Kiedy w końcu można wejść do kościoła, rozmowy milkną, moment modlitwy przy drewnianej prostej papieskiej trumnie jest chwilą spotkania z Ojcem, z Kimś, kogo nam tak bardzo brakuje, a kto zarazem wciąż jest tak blisko nas. Pielgrzymi szukają ustronnego miejsca, żeby nie tarasować innym przejścia, klękają choć na chwilę, zamykają oczy i modlą się w ciszy, powierzając Janowi Pawłowi II z całym zaufaniem intencje swoje i swoich najbliższych. Wiele osób płacze. Atmosfera tego spotkania jest niezwykła, niemal namacalnie czuć bliskość Ojca Świętego, Jego opiekę w tym tak trudnym dla wielu Polaków czasie. Po wyjściu z bazyliki ludzie są jakby spokojniejsi, wzruszeni, ale ufni, że ich prośby zostaną wysłuchane.
Modlić się przy papieskiej trumnie można było do poniedziałkowego popołudnia. O godzinie 17.30 bazylika została zamknięta dla zwiedzających. Odbyła się ceremonia przeniesienia relikwii Jana Pawła II do kaplicy św. Sebastiana.
Pierwsza Msza Święta przy nowym grobie Jana Pawła II
Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz odprawił wczoraj pierwszą Mszę Świętą przy grobie bł. Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra w Watykanie. O siódmej rano zgromadziło się tam około 30 osób, w tym siostry sercanki posługujące przez lata Papieżowi Polakowi oraz Jego kamerdyner Angelo Gugel.
We wprowadzeniu do Liturgii metropolita krakowski powiedział, że w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski dziękujemy Bogu za to wszystko, czego świadkami staliśmy się w ostatnich dniach w związku z beatyfikacją Jana Pawła II. - Prośmy Boga o to, by bł. Jan Paweł II stał się prawdziwym patronem polskiej wolności, jedności i miłości - wezwał ks. kard. Dziwisz.
Za barierkami odgradzającymi kaplicę od głównej nawy bazyliki spontanicznie zgromadziło się niemal 200 osób, które także uczestniczyły w Liturgii. Byli wśród nich głównie Włosi i Polacy.
Grób bł. Jana Pawła II znajduje się pod ołtarzem kaplicy św. Sebastiana. Trumna stoi za płytą z białego marmuru z łacińskim napisem "Beatus Ioannes Paulus PP II". Od października 1956 r. do kwietnia 2011 r. znajdował się tam grób innego Papieża, bł. Innocentego XI. Na przedsoborowym ołtarzu stoi krucyfiks i sześć świec, a po bokach dwie małe świece, zapalane jedynie podczas Mszy Świętych. Po obu stronach kaplicy znajdują się pomniki Papieży Piusa XI i Piusa XII, zaś nad ołtarzem umieszczono wielką XVII-wieczną mozaikę Domenichina, przedstawiającą męczeństwo św. Sebastiana.
Na razie kaplica będzie dostępna tylko dla sprawujących Msze Święte. Wierni, którzy chcą się pomodlić przy grobie bł. Jana Pawła II, mogą to zrobić jedynie zza barierki oddzielającej kaplicę od nawy głównej bazyliki.
Agnieszka Żurek, Watykan
Nasz Dziennik 2011-05-04
Autor: jc