Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Spotkanie w portretach

Treść

Portrety Jana Pawła II autorstwa włoskiego malarza Lorenza D'Andrei oraz projekt kościoła dedykowanego Papieżowi Polakowi wykonany przez architekta Gaetana Callocchię zaprezentowano na wystawie w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Poprzez ekspozycję autorzy prac pragną złożyć hołd Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

- Osoba Ojca Świętego fascynowała wielu artystów - malarzy, rzeźbiarzy, grafików. Znamienne było, że ktokolwiek z nich spotkał się z Janem Pawłem II, chciał wyrazić swoje przeżycia poprzez dzieło, obraz. Na przestrzeni całego pontyfikatu powstało wiele portretów Jana Pawła II, część z nich trafiła do Ojca Świętego. Wielu artystów mówiło, jak trudne jest psychologiczne przedstawienie postaci Jana Pawła II - wspominał ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, podczas wernisażu. - Jest to wystawa portretów artysty należącego do grupy malarzy, którzy usiłowali oddać ducha, wnętrze Jana Pawła II, i chyba im się to udało - dodał.
Prezentowane obrazy są portretem psychologicznym. Artysta koncentruje się na twarzy Ojca Świętego Jana Pawła II, stara się przede wszystkim przedstawić jego osobowość, charakter. Wiodącym kolorem jest biel. Na niektórych obrazach w towarzystwie Ojca Świętego pojawiają się inne postacie, a wśród nich Matka Teresa z Kalkuty czy też osobisty sekretarz Jana Pawła II, dziś metropolita krakowski.
Lorenzo D'Andrea, który był obecny na otwarciu wystawy, wspominał spotkanie z Ojcem Świętym w 2000 roku, które wywarło na nim ogromne wrażenie i wiele zmieniło w jego życiu. Podkreślił, że prezentowane portrety są wynikiem głębokich przeżyć osobistych i że pracował nad nimi swoim sercem.
W muzeum zobaczymy także model monumentu-kościoła dedykowanego Janowi Pawłowi II. Projekt nawiązuje do wizerunku Ojca Świętego ubranego w kapę i trzymającego krzyż. Patrząc na model, ma się wrażenie, że Papież zagarnia nas pod swój płaszcz. Gaetano Callocchia, autor projektu, pracuje we Włoszech, ma także swoje realizacje w Polsce (Krakowie, Oświęcimiu, Zielonej Górze). Jego specjalizacja to odnawianie i konstruowanie obiektów religijnych. Kilka razy doświadczył spotkania z Papieżem Polakiem. - Wystawa wypływa z potrzeby serca, jest naszym hołdem, który chcemy złożyć Janowi Pawłowi II - podkreślił architekt na wernisażu.
Do swoistego rodzaju spotkania z umiłowanym Janem Pawłem II zaprosił ks. kard. Stanisław Dziwisz: - Popatrzmy jeszcze raz na jego twarz, którą znaliśmy, kochaliśmy i którą chcemy zachować żywą w naszej pamięci - powiedział. I dodał: - Starajcie się zawsze zachować w swojej pamięci żywą postać Ojca Świętego.
Małgorzata Bochenek

"Nasz Dziennik" 2006-05-12

Autor: ab