Spotkanie na "Pastorałce"
Treść
Na premierę "Pastorałki" Leona Schillera i Jana Maklakiewicza 16 grudnia zaprasza Opera Krakowska. Przedstawienie w reżyserii Laco Adamika zaprezentowane zostanie na scenie w gmachu Teatru im. J. Słowackiego.
- Postanowiliśmy sprawić prezent naszym widzom, proponując premierę "Pastorałki" Schillera, spektakl, który cudownie wpisuje się w atmosferę świąt - zaprasza Bogusław Nowak, dyrektor naczelny Opery Krakowskiej. Realizatorzy spektaklu to: Laco Adamik (reżyseria), Mikołaj Blajda, Tomasz Tokarczyk (kierownictwo muzyczne), Barbara Kędzierska (scenografia i kostiumy), Jarosław Staniek (choreografia). Wczoraj twórcy opowiadali o spektaklu w foyer Teatru im. J. Słowackiego. - Będzie to spotkanie aktorów, widzów nad tematem pięknych kolęd polskich. Postanowiłem potraktować spektakl właśnie jako spotkanie. Ludzie się spotykają, by zaśpiewać kolędy, przypomnieć sobie historię narodzenia Jezusa i historię króla Heroda - powiedział Laco Adamik. Jak zaznaczył, realizacja spektaklu napisanego do ról aktorskich w operze jest odważnym przedsięwzięciem i nowością. W przedstawieniu wezmą udział: soliści, orkiestra oraz chór Opery Krakowskiej, znani krakowscy aktorzy, dzieci z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. I. Paderewskiego w Krakowie.
"Pastorałka" powstała w dwudziestoleciu międzywojennym. Składa się z najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Nawiązuje do średniowiecznej tradycji misteryjnej oraz do form ludowego teatru jasełkowo-szopkowego. Wśród postaci dramatu znajdują się: Maria, Józef, Król Herod, Kolędnicy, Chóry Aniołów, Diabeł, Turoń, Śmierć. Leon Schiller, urodzony w końcu XIX wieku - reżyser, krytyk i teoretyk teatralny austriackiego pochodzenia - w latach 1930-1932 był kierownikiem artystycznym i reżyserem dramatu w Teatrze Wielkim we Lwowie. W tym okresie sięgnął do wywodzącej się jeszcze z wieków średnich bogatej polskiej tradycji misteryjnej i bożonarodzeniowej. Muzykę do "Pastorałki" skomponował Jan Maklakiewicz, kompozytor, pedagog, dyrygent chóralny, pasjonat polskiego folkloru.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2007-12-12
Autor: wa