Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Spotkanie liderów koalicji rządowej

Treść

Sprawa obniżenia składki rentowej, strajki nauczycieli i lekarzy czy polityka prorodzinna - to jedne z wielu tematów, które zostały poruszone wczoraj podczas spotkania liderów partii tworzących rządzącą koalicję. W rozmowach nie wziął jednak udziału premier Jarosław Kaczyński. Kolejne spotkanie - już w ścisłym gronie przywódców koalicyjnych partii - ma się odbyć w poniedziałek.

Od dzisiaj ruszają prace zespołu roboczego złożonego z przedstawicieli partii koalicyjnych, który omówi i opracuje szczegóły renegocjacji umowy koalicyjnej.
Rozmowy zapoczątkowano spotkaniem liderów partii. Jednakże na spotkaniu nie pojawił się prezes Prawa i Sprawiedliwości premier Jarosław Kaczyński. PiS reprezentowali za to: wicepremier Przemysław Gosiewski i minister w kancelarii premiera Adam Lipiński, Samoobronę - wicepremier Andrzej Lepper i wiceprzewodniczący partii Janusz Maksymiuk, a Ligę Polskich Rodzin - wicepremier Roman Giertych wraz z wiceprzewodniczącym LPR Wojciechem Wierzejskim. - Tematów jest mnóstwo. Po roku to wymaga przeprowadzenia rozmów od nowa - mówił po spotkaniu Roman Giertych.
Lider LPR zaakcentował również, że podczas rozmów poruszano sprawę finansowania edukacji. Zarówno Lepper, jak i Giertych potwierdzali, że rozmawiano także o proponowanej przez ministra finansów, wicepremier Zytę Gilowską obniżce klina podatkowego. Obaj krzywo patrzą na propozycje redukcji składki rentowej, zwłaszcza w części płaconej przez pracodawców. A to ze względu na to, że resort finansów szacuje koszty tej operacji na około 19 miliardów złotych, co stanowi znaczącą kwotę. A zarówno Giertych, jak i Lepper już ją w myślach wydają. Teoretycznie można przeprowadzić zaplanowany na lipiec pierwszy etap obniżki, a wstrzymać drugi od przyszłego roku. Nie wiadomo jednak, czy udałoby się w porę przygotować zmianę projektu ustawy w tej sprawie. To tym bardziej pod znakiem zapytania stawia zapowiadaną od dawna obniżkę pozapłacowych kosztów pracy.
Z zapowiedzi przed spotkaniem wynikało, że rozmowy o odnowieniu umowy koalicyjnej będą miały charakter rozmów programowych, by móc skuteczniej realizować program. - Trzeba się zastanowić nad tym, co jest dobre, a co do poprawienia - mówił Krzysztof Putra, wiceprzewodniczący klubu PiS. Wiceszef Samoobrony Maksymiuk zwracał uwagę, że jest konieczne przyspieszenie realizacji niektórych ustaw ze względu na nowe okoliczności, np. przyznania naszemu krajowi organizacji Euro 2012. Wierzejski zapowiadał natomiast, że Liga będzie chciała wprowadzenia do programu prac koalicji projektu ustawy o dobrowolności uczestniczenia w otwartych funduszach emerytalnych - do zbadania tej sprawy ma być powołany specjalny zespół, czy chociażby wprowadzenia prorodzinnych podatków. O tym, że najważniejszym zadaniem dla rządu jest teraz wydłużenie urlopów macierzyńskich i obniżenie podatków dla rodzin, mówił z kolei lider Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek. Dla premiera Kaczyńskiego odnowienie umowy koalicyjnej jest natomiast okazją do zdyscyplinowania koalicjantów. - Niektóre rzeczy zaczęły nie wychodzić, zgrzytać i bywało za dużo niespójnych głosowań - mówił premier w poniedziałek w Telewizji Trwam. Dlatego też, jak dodał, PiS wystąpiło z propozycją tych rozmów.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2007-05-31

Autor: wa

Tagi: koalicja