Spotkania ze świętym
Treść
"Opłatek ze Świętym" to tytuł najnowszej propozycji krakowskiego wydawnictwa Biały Kruk. Publikacja zawiera fotografie autorstwa Adama Bujaka, a także wybór wypowiedzi Ojca Świętego Jana Pawła II związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
W albumie przypomniane zostało m.in.: pierwsze Boże Narodzenie Karola Wojtyły jako Następcy św. Piotra. Zawarto w nim również zdjęcia z konsekracji ks. prał. Franciszka Macharskiego na arcybiskupa metropolitę krakowskiego (sakra odbyła się 6 stycznia 1979 r.). Po tym wydarzeniu miało miejsce spotkanie Jana Pawła II z Polakami w sali Klementyńskiej. To właśnie wtedy Adam Bujak, jak się okazało podczas prac nad tym albumem, zrobił zdjęcie wyjątkowe. Zarówno autor, jak i wydawca nie potrafią wytłumaczyć poświaty wokół sylwetki Jana Pawła II, którą widać na fotografii okładkowej oraz umieszczonej wewnątrz albumu. - Początkowo wydawało nam się, że jest to zdjęcie nieostre. Po zeskanowaniu i obejrzeniu na monitorze okazało się jednak, że na pewno nie zostało ono poruszone - mówi Leszek Sosnowski, wydawca. Podkreśla również, iż prezentowana fotografia jest wierną kopią negatywu, bez żadnych manipulacji komputerowych. Wydawca zaznacza, że właśnie teraz, po 26 latach, udało się natrafić na to niezwykłe zdjęcie. Jest to wyjątkowe, zważywszy na fakt, iż Biały Kruk wydał już prawie 60 albumów poświęconych Janowi Pawłowi II.
Być może jest jakieś naukowe wytłumaczenie na istnienie sfotografowanej wokół Jana Pawła II poświaty. Autor zdaje sobie sprawę, że ludzie będą różnie interpretować zdjęcie, jednak - jak podkreśla - on zawsze czuł świętość Jana Pawła II, a wcześniej ks. kard. Karola Wojtyły. "Czułem tę świętość także w czasie pogrzebu Jana Pawła II. Przez te lata pontyfikatu uczestniczyliśmy w wydarzeniach ze świętym". O tym mówi również tytuł publikacji.
"Opłatek ze Świętym" to także wspomnienie Wigilii z roku 1983 i 1984, jubileuszowych uroczystości przełomu tysiącleci, także ubiegłorocznych świąt, ostatnich z Janem Pawłem II na ziemi. Na spotkaniu promującym album obecni byli ci, którzy wielokrotnie spędzali Boże Narodzenie w Watykanie. Profesor Gabriel Turowski, wspominając te wyjątkowe chwile, mówił o dobroci Bożej obecnej w Janie Pawle II, a także o jego wdzięczności dla Boga i człowieka. Opowiadając o opłatku z Ojcem Świętym, podkreślił, że Jan Paweł II uwielbiał śpiewać kolędy i że zawsze na zakończenie kolędowania podejmował refleksję teologiczną.
Ksiądz kardynał Franciszek Macharski, były metropolita krakowski, przypomniał moment, kiedy w styczniu 1979 r. Ojciec Święty zdjął ze swych ramion i ofiarował mu, jako nowemu metropolicie krakowskiemu, Sapieżyński krzyż. Krzyż ten zostawił kard. książę Adam Sapieha dla następcy na stolicy Stanisławowej w Krakowie. - Kiedy ks. abp Stanisław Dziwisz przyjechał do Krakowa po otrzymaniu nominacji na metropolitę krakowskiego, przekazałem mu ten Sapieżyński krzyż, aby nie powtarzać gestu watykańskiego, przekazałem go na osobności - dzielił się refleksją ks. kard. Franciszek Macharski.
Małgorzata Bochenek, Kraków
"Nasz Dziennik" 2005-12-12
Autor: ab