Spotkania z folklorem
Treść
Jutro na terenie gminy Gorlice rozpoczyna się impreza pod nazwą Panorama Kultur. W jej ramach dwudziestolecie działalności artystycznej świętuje zespół folklorystyczny Beskidy z Dominikowic.
- W kalendarz imprez kulturalnych naszej gminy wpisują się spotkania z folklorem. Po raz pierwszy mają one charakter międzynarodowy. Celem imprezy jest m.in. rozwój dialogu międzykulturowego, stworzenie odbiorcom możliwości uczestnictwa w kulturze pogranicza, na styku kultury polskiej i łemkowskiej. Zależy nam na promocji walorów turystycznych i kulturowych gminy Gorlice - podkreśla Franciszek Rzeszutek, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice. - Zapraszamy mieszkańców gminy, Małopolski, turystów i całe rodziny - dodaje.
W sobotę, w Wiejskim Domu Kultury w Dominikowicach, na godz. 17.00 zaplanowano rozpoczęcie programu artystycznego, w którym udział weźmie miejscowa orkiestra dęta OSP, zespoły: Dobroń z Dobronia koło Łodzi (reprezentujący regiony łowicki i kujawski), Harihovcan ze Słowacji oraz wokalistka z Wilna Anna Poźlewicz. Na zakończenie wystąpi jubilat.
Zespół Beskidy działa w filii Ośrodka Kultury Gminy Gorlice w Dominikowicach. Powstał w 1985 roku z inicjatywy tutejszych mieszkańców. Jego repertuar to piosenki ludowe, tańce charakterystyczne dla Pogórza Gorlickiego i ziemi rzeszowskiej. W skład zespołu wchodzi grupa kolędnicza, od niedawna także dziecięca i młodzieżowa Małe Beskidy.
"Beskidy" starają się przybliżać dorobek polskiej tradycji związanej z życiem i pracą na roli. Wielokrotnie reprezentowali powiat gorlicki podczas Dożynek Wojewódzkich. Przed pięcioma laty brali udział w Ogólnopolskich Dożynkach Reymontowskich w Wierzchosławicach (powiat tarnowski).
Imprezy niedzielne odbędą się w Ośrodku Budownictwa Ludowego w Szymbarku w godz. 13.00-20.00. Niezwykle ciekawie zapowiada się wystawa oraz prezentacja tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła ginących zawodów Łemków i Pogórzan (malarstwa, koronkarstwa, haftu, garncarstwa, kowalstwa). Goście będą mogli posmakować regionalnych potraw. Przed publicznością wystąpią zespoły folklorystyczne krajowe i zagraniczne, te które prezentowały się już w sobotę, ale także inne: grupa Serencza, zespól ludowy Pogórzanie z Bieździedzy (powiat Jasło), Męska Grupa Śpiewacza z Kobylanki, Jurij Tokar ze Lwowa na Ukrainie.
Na odwiedzających gminę Gorlice, turystów i uczestników Panoramy czeka wiele atrakcji. Miłośników kultury ludowej z pewnością zainteresuje Skansen Budownictwa Ludowego Pogórzan, w którym zgromadzono obiekty dawnej wsi pogórzańskiej. Zobaczyć tutaj można m.in. chatę dymną, kuźnię, wiatraki, olejarnię, stodoły i oborę z częściowym ich wyposażeniem. Uwagę zapewne przyciągnie zabytkowy modrzewiowy kościółek pod wezwaniem św. Wojciecha z 1782 r., dwór obronny Gładyszów z XVI wieku czy drewniana cerkiew z wieku VIII.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2005-07-22
Autor: ab