Sportowe podsumowanie roku 2006

Mijający rok w sporcie na świecie przyniósł nam wiele emocji. Nie zabrakło spektakularnych rekordów bitych przez znanych sportowców, ale były też niespodzianki. Z zawodowych występów zrezygnowali kolejni giganci w swoich dyscyplinach, ale na ich miejsce już pojawili się kolejni, na razie "przyszli mistrzowie".

Głośne końce kariery
Kończący się rok przyniósł jedno z najbardziej spektakularnych pożegnań ostatnich lat. W październiku karierę w Formule 1 zakończył Niemiec Michael Schumacher, siedmiokrotny mistrz świata i posiadacz niemal wszystkich rekordów w tej prestiżowej rywalizacji kierowców. Z kolei z karierą pływacką pożegnał się 24-letni Australijczyk Ian Thorpe. "Thorpeda", jako piętnastolatek, został najmłodszym w historii mistrzem świata. W igrzyskach wywalczył trzy złote i dwa srebrne medale. 23-krotnie bił rekordy świata, a w tabelach nadal znajdują się jego wyniki na 200 i 400 m kraulem.

Najlepsi w 2006 roku
W męskim tenisie największe emocje wzbudziła rywalizacja dwóch najlepszych tenisistów świata: Szwajcara Rogera Federera i Hiszpana Rafaela Nadala. Szwajcar wygrał Australian Open, Wimbledon i US Open, a do "wielkiego szlema" brakło mu triumfu w Roland Garros, gdzie w finale przegrał z Nadalem. Wśród tenisistek cztery występy w wielkoszlemowych finałach odnotowała Justine Henin-Hardenne. Belgijka zwyciężyła w Roland Garros. W Australian Open i Wimbledonie przegrała z Francuzką Amelie Mauresmo. US Open zakończył się wygraną Rosjanki Marii Szarapowej.
Początek roku należał do reprezentantów zimowych dyscyplin, którzy oprócz rywalizacji o Puchar Świata walczyli w lutym o olimpijskie medale na igrzyskach w Turynie. Wydawało się, że największą gwiazdą igrzysk będzie Ole Einar Bjoerndalen, który w 2002 roku w Salt Lake City zdobył cztery tytuły mistrzowskie, w tym trzy indywidualnie. W Turynie norweski biatlonista trzykrotnie stanął na podium, wywalczył dwa srebrne i jeden brązowy krążek. Dzięki temu awansował na czwarte miejsce klasyfikacji wszech czasów. Po dwa złote medale indywidualnie wywalczyli w Turynie niemiecki biatlonista Michael Greis, w biegach narciarskich Estonka Kristina Smigun, a także Niemiec Andre Lange, triumfując w bobslejowych dwójkach i czwórkach. W skokach najlepsi byli: Norweg Lars Bystoel oraz Thomas Morgenstern (K120), który poprowadził Austriaków do zwycięstwa w konkursie drużynowym. W finale turnieju hokeistów Szwecja pokonała Finlandię 3:2. Rywalizacja w konkurencjach alpejskich przyniosła złote medale w zjeździe i supergigancie Austriaczce Michaeli Dorfmeister, która w marcu zakończyła karierę. Wśród mężczyzn dwa złote krążki przypadły Austriakowi Benjaminowi Raichowi w slalomie gigancie i slalomie. W supergigancie najlepszy był norweski weteran Kjetil-Andre Aamodt.
W rywalizacji pucharowej wśród alpejczyków najlepsi okazali się Raich i Janica Kostelic. W biegach narciarskich bezkonkurencyjna była Norweżka Marit Bjoergen, a najlepszym zawodnikiem w skokach narciarskich okazał się Czech Jakub Janda. Najlepszymi biatlonistami zostali Niemka Kati Wilhelm oraz Bjoerndalen. W listopadzie i grudniu Norweg wygrał trzy starty w PŚ, dzięki czemu wyśrubował rekord pucharowych zwycięstw do 66.
W maju Puchar UEFA zdobyła FC Sevilla, a w finale Ligi Mistrzów FC Barcelona okazała się lepsza od Arsenalu FC. Czerwiec i lipiec stanęły pod znakiem mundialu. Po raz czwarty w historii mistrzami świata zostali Włosi. W finale ekipa trenera Marcello Lippiego pokonała w karnych Francję 5:3. Trzecie miejsce wywalczyła prowadzona przez Juergena Klinsmanna reprezentacja Niemiec. Niespodzianką była słaba postawa Brazylijczyków.
Wśród kolarzy najlepsi okazali się: Włoch Ivan Basso w Giro d'Italia oraz Kazach Aleksander Winokurow w Vuelta a Espana, natomiast w klasyfikacji generalnej cyklu Pro Tour triumfował Hiszpan Alejandro Valverde.
W pływaniu prym w minionym roku wiodły kobiety. Gwiazdą numer jeden była Francuzka Laure Manaudou. 20-letnia zawodniczka w mistrzostwach Europy na długim i krótkim basenie zdobyła łącznie 10 medali, w tym siedem złotych. Zarówno w Budapeszcie, jak i w Helsinkach biła rekordy świata na 400 m stylem dowolnym. Nieco mniejszym blaskiem świeciła Australijka Leisel Jones, która bardzo wyśrubowała rekordy świata na 100 i 200 m żabką. Wśród mężczyzn najlepszy był Michael Phelps, który ustanowił rekordy na 200 m delfinem i 200 m stylem zmiennym. Rok 2006 przyniósł wielki powrót i wielkie odejście. Po długiej walce z kontuzjami wśród najlepszych pojawił się Holender Pieter van den Hoogenband. W ME w Budapeszcie zdobył złoto na 200 m kraulem, wzbogacając liczącą ponad 50 medali kolekcję z igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy.
Jamajski sprinter Asafa Powell i amerykańska biegaczka na 400 m Sanya Richards to najlepsi lekkoatleci minionego roku. 23-letni Powell w kończącym się roku dwukrotnie wyrównał własny rekord świata w biegu na 100 m - 9,77, a łącznie 12 razy uzyskał na tym dystansie rezultat poniżej 10 s. Dwa lata młodsza Richards poprawiła 22-letni rekord kraju na 400 m. Należy do niej pięć tegorocznych najlepszych rezultatów na tym dystansie. Chińczyk Liu Xiang, mistrz olimpijski na 110 m przez płotki, w lipcu w mityngu w Lozannie wynikiem 12,88 poprawił własny rekord świata. Natomiast Jamajka Sherone Simpson była najszybsza w tym roku na dystansach 100 i 200 m.
W rajdach samochodowych tytuł mistrza świata obronił Francuz Sebastien Loeb, w żużlowym cyklu Grand Prix triumfował Brytyjczyk Jason Crump, natomiast w motocyklowych MŚ w klasie MotoGP Włocha Valentino Rossiego zdetronizował nieoczekiwanie Amerykanin Nicky Hayden. Na jesieni w Japonii rozegrano mistrzostwa świata w siatkówce, a tytuły przypadły Rosjankom i po raz drugi z rzędu Brazylijczykom, którzy w finale pokonali (3:0) Polaków. W koszykówce pierwszy raz złoto wywalczyli Hiszpanie, a pierwszy tytuł mistrzyń świata zdobyły w Sao Paulo Australijki. W Rydze szwedzcy hokeiści zdobyli mistrzostwo świata - w finale złoci medaliści olimpijscy z Turynu pokonali broniących tytułu Czechów 4:0.

Pożegnaliśmy wielkich
W 2006 roku odeszły dwie znamienite postaci związane z futbolem: w maju, w wieku 85, zmarł legendarny trener polskiej reprezentacji Kazimierz Górski, a w listopadzie Węgrzy pożegnali swojego najsłynniejszego piłkarza, 79-letniego Ferenca Puskasa.

Psuli piękno sportu
Tuż po mundialu zamknięto sprawę skandalu związanego z kupowaniem wyników meczów we włoskiej Serie A. 14 lipca Trybunał Sportowy tego kraju wydał wyrok pozbawiający Juventus Turyn tytułów mistrzowskich w sezonach 2004/2005 i 2005/2006 oraz o degradacji tego klubu do drugiej ligi. Sankcje objęły także Lazio Rzym i Fiorentinę, które pozostały w Serii A, ale rozpoczęły rozgrywki z ujemnym dorobkiem punktowym.
Skandale dopingowe nie ominęły kolarstwa. Największe zamieszanie dotyczyło Tour de France i jego zwycięzcy - Floyda Landisa, podejrzanego o stosowanie syntetycznego testosteronu. Pozytywny wynik dały badania próbki A i B. Zarzuty dopingowe wykluczyły wcześniej ze startu w wyścigu m.in. Włocha Ivana Basso, Niemca Jana Ullricha i Hiszpana Francisco Mancebo.
Kolejnym negatywnym bohaterem roku jest Amerykanin Justin Gatlin, który podobnie jak Powell, przebiegł w tym roku 100 m w rekordowym czasie 9,77. Trzy miesiące później w organizmie mistrza olimpijskiego z Aten wykryto obecność niedozwolonych środków.